Facebook’tan çok ilgi gören içerikler için özel rapor

Facebook, platformda çok görüntülenen içerikler konusunda oldukça net fikirler edinmeye yardımcı olacak yeni bir rapor hazırladı. Söz konusu rapor, Facebook’ta siyasi içeriklerin tahmin edildiği kadar ilgi görmediğini göstermesi açısından önem taşıyor. “Çok İzlenen İçerik Raporu” adı verilen çalışmanın yılın ikinci çeyreğini ve ABD’yi kapsadığını belirtmekte fayda var.

Uzun yıllar boyunca toplumu kutuplaştırma potansiyeli taşıyan kişiler tarafından yapılan kişilerin Facebook’ta büyük ilgi gördüğü öne sürülmüştü. Facebook’un sahibi olduğu CrowdTangle isimli analiz şirketinin verileri bile tartışmalı kişilerin büyük etkileşim olduğunu göstermişti. Ancak Facebook’un yeni raporu farklı bir durumu ortaya koyuyor.

Facebook’tan en çok trafik yönlendirmesi alan siteler arasında YouTube, Amazon, Unicef, GoFundMe, Spotify ve TikTok öne çıkıyor. En çok görüntülenen bağlantılar arasında Green Bay Packers Amerikan futbolu takımının eski oyuncularıyla ilgili bir web sayfası başı çekiyor. Facebook’un verilerine göre sayfa 87 milyon kez görüntülendi. Tumblr’daki bir kedi GIF’i de Facebook’ta 49 milyon görüntüleme sayısına ulaştı.

En çok görüntülenen sayfalar sıralamasında ise UNICEF, The Dodo, LADbible göze çarpıyor. Listede “viral içerik” oluşturan sayfaların yoğunluğu dikkat çekiyor. Raporda hayvanlar, yemekler, aile ve diğer viral içerikleri paylaşan sayfaların daha çok ilgi gördüğü belirtiliyor.

Facebook daha önce de kutuplaştırıcı içeriklerin çok etkileşim aldığı iddiasını yalanlamak için girişimlerde bulunmuştu. Şirket, çok görüntülenen içerikler konusunda düzenli olarak raporlar yayınlayacağını da açıkladı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...