Facebook Campus ile köklerine geri dönüş yapıyor

Facebook, üniversite öğrencileri için özel olarak tasarlanmış ve ana uygulamanın bir bölümü olarak erişilebilen Campus adlı yeni bir ürününü çıkardı. Böylelikle şirket köklerine geri dönüş yapmış oluyor.

Campus, öğrencilerin yalnızca okullarındaki akranlarıyla etkileşime girebilecekleri bir yer olacak şekilde tasarlanmış. Sadece Kampüs Haber Kaynağına erişebilir ve kampüs yaşamıyla ilgili Kampüs Sohbetleri adlı Gruplara, etkinliklere ve grup sohbet odalarına katılabilirler. Orijinal Facebook’a da bir gönderme yapılıyor; diğer öğrencileri bulabilecekleri ve arkadaş olabilecekleri bir “Kampüs dizini” ne bile erişebilecekler.

Campus’e erişmek için, öğrencilerin .edu e-posta adreslerini ve mezuniyet yıllarını sağlamaları gerekiyor. Giriş yaptıklarında, her zamanki profilleri ve kapak fotoğrafları kullanılsa da, bu bölüm için özel olarak yeni bir profil de oluştururlar. Ayrıca ana dallarını, sınıflarını, memleketlerini, yurtlarını ve yan dallarını ekleme veya kaldırma seçeneğine de sahip olacaklar. Ne kadar çok bilgi eklerlerse, ortak yönleri olan sınıf arkadaşlarını o kadar çok bulabilirler. Tabii ki, bu da Facebook’a üniversite öğrencilerinin ne okuduğu ve kiminle konuştukları hakkında daha fazla veri verir ve reklam hedefleme kararlarını da bilgilendirir. Kampüs Başbakanı Charmaine Hung, ekibin ayrı bir profili seçtiğini çünkü öğrencilerin çok özel olarak gördükleri üniversite bilgilerini herkese açık profillerinde paylaşmak istemeyebileceklerini söyledi.

Şimdilik Campus; Johns Hopkins, Northwestern, Louisville Üniversitesi, Vassar ve Virginia Tech dahil olmak üzere ABD’deki 30 üniversite ile pilot çalışma olarak yürütülüyor. Bu öğrenciler ve yakındaki üniversitelerden öğrenciler birbirleriyle etkileşim kuramayacaklar. Çünkü Campus şu an için, yalnızca aynı okula gidenlerin birbirlerini görebileceği ve etkileşimde bulunabileceği şekilde ayarlandı.

Campus profili özellikle Facebook’tan kesin bir şekilde ayrılmış olsa da, eğer bir öğrenci normal Facebook’unda başka bir kişiyi engellediyse, bu ayar Campus için de geçerli olacaktır. Üstelik bunun tersi de geçerlidir. Bir kişi Campus dışında Facebook’un topluluk standartlarını ihlal ederse, bu bölüme de katılamaz. Mezunların Campus içinde kalmalarına izin verilecek, ancak Facebook, kendileri için o kadar ilgili olmayacağı için Campus’tan ayrıldıklarını belirten bir bildirim gönderecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Campus, Facebook’un öğrencileri ve gençleri orijinal Facebook uygulamasında tutmaya ve daha uzun süre meşgul olmaya çalışmasının bir yolu olabilir. Aynı zamanda Facebook, platformda zaten görüldüğünü söylediğini bir davranışı daha belirgin hâle getiriyor. Öğrenciler zaten sınıfları, yurtları ve ilgi alanları için Gruplar oluşturuyor, bu nedenle Facebook süreci kolaylaştırıyor ve öğrencilerin birbirlerini nasıl bulacağı üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyor. Yine de Facebook, ilginç bir şekilde Kampüs pilot uygulamasına yönelik herhangi bir Instagram entegrasyonu oluşturmadı. Bu da Facebook uygulamasını, merkezi Campus odak noktası ve öğrencilerin akranlarını bulmak istiyorlarsa başvurmaları gereken mutlak bir nokta olarak etkili bir şekilde konumlandırıyor.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun