Facebook Avrupa’da aşırılık ve nefret söylemine karşı savaş açıyor

facebook avrupa civil courage

Facebook Avrupa’da aşırılık ve nefret söylemiyle hem çevrim içi hem de çevrim dışı ortamda mücadele edecek yeni bir girişime destek veriyor. Online Civil Courage Initiative (OCCI) adını taşıyan ve ismi Türkçeye “Çevrim İçi Sivil Cesaret Girişimi” şeklinde çevrilebilecek platformda Facebook’un yanı sıra International Centre for the Study of Radicalization and Political Violence, Amadeu Antonio Foundation ve Institute for Strategic Dialogue, kurucular arasında yer alıyor.

Girişimin detayları, Facebook’ta açılan özel bir sayfada anlatılıyor. Söz konusu sayfaya göre, OCCI yola çevrim içi ortamda aşırılık ve nefret söylemi ile mücadele amacıyla çıkıyor. Girişim bu amaç doğrultusunda insanların çevrim içi aşırılık konusundaki anlayışını geliştirmeyi ve bu aşırılıkla mücadele yöntemlerini anlatmayı planlıyor.

Açıklamada OCCI’nin ortaklık ruhuyla doğduğu belirtilirken, girişimin insanların çevrim içi ortamda aşırılık ve nefret suçuna tepki vermelerine yardımı ve Facebook’ta halihazırda görülen sivil cesareti artırmayı istediği dile getirildi.

OCCI, kendisiyle aynı amaç doğrultusunda çalışan Avrupalı sivil toplum örgütlerine finansal açıdan destek sağlayacak. Buna ek olarak, sivil toplum örgütlerine özel araştırmalarda kullanabilecekleri yeni pratikler hakkında bilgi sağlanacak. Facebook şimdiden kampanyaya 1 milyon dolardan fazla bir rakamı bağışlamış durumda.

İLGİLİ HABERLER