Facebook Area 404 donanım laboratuvarında neler yapıyor?

facebook area 404Facebook’un Area 404 olarak adlandırılan donanım laboratuvarı bu hafta içinde gözler önüne serildi. Facebook, bu merkezin kapılarını basın kuruluşlarına açtı. Facebook’un Menlo Park’taki ofisinde, yaklaşık iki bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan bu laboratuvarda modelleme, prototip, hata analizi gibi işlemler gerçekleştiriliyor. Facebook’un Connectivity Lab, Oculus, Building 8’den gelen donanım ekipleri ve Altyapı birimi ekibi bu laboratuvarda ortak çalışmalar yürütüyor.

Oculus Facebook tarafından satın alındığında sorulan sorulardan bir tanesi de Oculus’un sosyal ağ şirketi tarafında yutulup yutulmayacağıydı. Ancak görüldü ki, Oculus Facebook’tan büyük destek ve kazanç gördü; hem nakit hem de gördüğü yardımlarla geleceğini garanti altına aldı. Ayrıca diğer alanlardaki ekiplerle de birlikte çalışma şansı yakaladı.

Facebook Area 404’ü donanım ekiplerinin her zaman arzuladığı bir alan olarak tanımlıyor. Bu alanda disiplinler arası ekiplerin birlikte çalışmalarını sağlayacak yaratıcı ve test alanları bulunuyor. Bu alanda iki temel alan bulunuyor: Elektrik mühendisliği laboratuvarları ve prototip atölyeleri.

Elektrik mühendisliği laboratuvarları ürünlerin testlerine ve hata giderme işlemlerine ev sahipliği yapıyor. Prototip atölyeleri de sunduğu geniş yelpazedeki araçlarla belirli zaman aralıklarında donanımların farklı versiyonlarını geliştirme fırsatı sunuyor.

Bu laboratuvarlarda üretilen ve test edilen donanımlar arasında rack, modüler kızaklar, ısı pompaları ve sensörler gibi altyapı elemanları da bulunuyor. Aquila, ARIES ve diğer Connectivity Lab projelerinin de araştırma ve geliştirmeleri burada yapılıyor. Ayrıca Oculus prototiplerinden Facebook’un Surround 360 kamera halkasına kadar VR donanımları ve teknolojileri de bu laboratuvarlarda geliştiriliyor ve test ediliyor.

Aşağıda Facebook tarafından çekilmiş ve CODE blogu üzerinden kamuoyuyla paylaşılmış fotoğrafları bulabilirsiniz. Facebook’un ve desteklediği markaların geliştirdiği donanım projelerini gördüğünüzde, bunların birçoğunun arkasında Facebook Area 404’teki laboratuvarlarda verilen emeğin bulunduğunu unutmayın.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun