Facebook kullanıcı sadakatini ölçmek için Android uygulamasını bozmuş

Facebook Android uygulaması

Android kullanıcılarının sosyal ağ platformu konusunda ne kadar sabırlı davrandıklarını görmek amacıyla Facebook’un, geçmiş yıllarda mobil uygulamasını sabote ettiği söyleniyor. The Information‘ın haberine göre, Facebook kullanıcıların sorunlar karşısında Facebook Android uygulaması ve sosyal ağa gösterdikleri sadakati ölçmek istemiş. Testlerin nerede gerçekleştiği ve ne kadar kullanıcının etkilendiği bilinmiyor, ancak bir gerçek var ki, o da Facebook kullanıcıların hatalarla karşılaşmasını bilerek planlamış.

Testlerle ilgili bilgiye sahip bir kişinin The Information’a verdiği bilgilere göre, insanlar Facebook’a geri gelmeyi hiçbir zaman bırakmamoş. Aslında uzun zaman boyunca gizli hatalarla etkilenen kullanıcılar, sosyal ağı tamamen bırakmak yerine sosyal ağın mobil web tarayıcısı versiyonunu öncelikli olarak kullanmayı tercih etmişler.

Facebook Android uygulaması için alternatif dağıtım gündeme gelebilir

Testlerin Facebook’un gelecekte Google ile yaşanması muhtemel ve uygulamaların Play Store’dan çıkmasına yol açabilecek bir soruna karşı yaptığı iddia edilen çalışmaların bir parçasını oluşturduğu söyleniyor. Facebook, şu anda Android’in en büyük geliştiricisi olsa da, Google’dan giderek daha fazla tehdit gördüğü söyleniyor. Sosyal ağ uygulama dağıtımı için Google’a bağlı olsa da, kullanıcılar günün birinde farklı yolları da kullanabilirler, Facebook uygulamasını ve servislerini elle ya da Google’ınkiyle rekabet edecek alternatif bir mağazadan indirebilirler. Kimse Facebook’un Play Store’dan gitmesini beklemese de, testler Facebook’un günün birinde bu ihtimalin gerçekleşmesi karşısında tedbirli davrandığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER