Manşetler

Facebook kullanıcılarının 2017’de en çok konuştuğu olayları açıkladı

facebook hizmet türkiye

Günlük kullanıcı sayısı 1.4 milyarı bulan Facebook, dünyanın en büyük sosyal ağı konumunda. 1.4 milyar kişinin varlığı, platformu dünyanın nabzını tutmak için önemli bir mecra haline getiriyor. Her yıl kullanıcılarının en çok konuştuğu olayları açıklayan Facebook 2017’de de bu geleneği bozmadı.

Facebook tarafından paylaşılan verilere göre, 2017’de platformda en çok Dünya Kadınlar Günü, 51. Super Bowl ve 1 Ekim’de Las Vegas’ta gerçekleştirilen saldırı konuşuldu. 51. Super Bowl ile ilgili videolar, Facebook’ta 262 milyon kez görüntülendi. Las Vegas saldırısı sonrasında ise 3 bin 300’den fazla kişi, Facebook’taki Kriz Yardım Merkezi aracılığıyla yetkililere yardım etti.

2017, Facebook’un dayanışma özelliğinin öne çıktığı yıl oldu. Sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamaya göre, 19 Eylül’de Meksika’da meydana gelen deprem, Kriz Yardımı Merkezi’nde en yüksek etkileşimi yaratan felaket oldu. Kriz Yardım Merkezi ile hem depremden etkilenenler yakınlarına iyi oldukları bilgisini verdi hem de çok sayıda kişi depremzedelere yardım etme fırsatını yakaladı.

facebook 2017

Meksika depreminin yanı sıra Harvey Kasırgası ve Manchester’da gerçekleştirilen terör saldırısının ardından düzenlenen One Love Manchester konseri, Facebook’ta yardımlaşmayı ön plana çıkaran olaylar oldu. Harvey Kasırgası’ndan etkilenenler için Facebook üzerinden 20 milyon dolar yardım toplandı. One Love Manchester konserinin videosu Facebook’ta 80 milyon görüntülemeye ulaştı. Terör kurbanları için platformda toplanan bağış da 450 bin doları buldu.

Güneş tutulması ve 21 Ocak’ta ABD’nin başkenti Washinton D.C.’de düzenlenen Kadınlar Yürüyüşü de Facebook da kitleleri bir araya getiren olaylar oldu. Ağustos ayında yaşanan güneş tutulması için 80 ülkede 20 binden fazla Facebook etkinliği oluşturuldu. Kadınlar Yürüyüşü için Facebook’ta oluşturulan etkinlik sayfası üzerinden katılım bildirenlerin sayısı da 500 bini aştı.

Facebook 2017 Yılına Bakış videolarını kullanıcılarına sunmaya başlıyor

Facebook 2017 için de kişiye özel “Yıla Bakış” videoları hazırladı. Söz konusu videolar, yakında kullanıcıların haber kaynaklarının en tepesinde belirecek. Bu videolara facebook.com/yearinreview adresi üzerinden de ulaşılabilecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER