Teknoloji

Evde kalan kullanıcılar TV+ mobil kullanımını yüzde 60 artırdı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle okulların önce erken tatile, daha sonra uzaktan eğitime başlaması ve birçok işyerinin evden çalışma sistemine geçmesiyle birlikte Türkiye’deki internet kullanımını önemli ölçüde artırdı. Turkcell de, dijital yayın platformu TV+’ın kullanımında ciddi bir artış yaşandığını kaydetti. Telekom operatöründen gelen açıklamada, 14-22 Mart arasında TV+ mobil uygulamaya yönelik ziyaretlerde yüzde 60’lık bir artış gözlemlendi.

Turkcell, bu dönemde TV+’taki tüm içerikleri bütün kullanıcılara açık hâle getirmişti. Böylelikle kullanıcılar diledikleri yayınları izleyebiliyor. 23 Mart’ta uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital eğitim platformu EBA TV kanalları da TV+’da yayında olacak.

Hem kutu hem de mobil cihazlar üzerinden erişilebilecek olan TRT EBA TV İLKOKUL 106 numaralı, TRT EBA TV ORTAOKUL 107 numaralı, TRT EBA TV LİSE de 108 numaralı kanaldan izlenebilecek. TV+ mobil uygulamasında da kanallar ana ekranda yer alacak. Tüm yayınlar izleyicilere HD kalitesinde sunulacak. Ayrıca 23 Mart’tan itibaren öğrencilerin online eğitimlerini rahatça alabilmeleri için, tüm Turkcell’lilere TV+’ta geçerli 10 GB internet paketi tanımlanacak.

Turkcell’in belirttiğine göre, TV+’ın standart özellikleri arasında yer alan 24 saat yayını geri alma ve buluta kayıt özellikleri sayesinde öğrenciler kaçırdıkları yayınlara kolayca erişim imkanı bulacak. Özellikle birden fazla öğrencinin bulunduğu ailelerde bu özellikler çok faydalı olacak. Velilerin de çocukları için çoğunlukla tercih ettiği DaVinci ve English Club TV, uzaktan eğitim süresince çocukların evde verimli zaman geçirmelerini sağlayacak.

Evde kalanlar TV+’ta neler izledi?

Turkcell, TV platformuyla ilgili bazı ilginç bilgiler de paylaştı. TV+ platformunu ziyaretler, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasıyla birlikte anlık olarak son zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Özellikle haber kanalları en çok izlenen kanallar oldu. Haber kanallarının yanı sıra dizilerin yeni bölümlerini veren kanallar da oldukça fazla izlendi.

Salgın adlı film en çok izlenen yapım oldu ve en yakın izlenen filme oranla 3 kat fazla izlendi. Salgın‘ı, Görevimiz Tehlike, Başlat: Ready Player One ve 5. Dalga filmleri takip etti. TV+’ın özelliklerinden Listeme Ekle’nin kullanılma oranı 3-4 kat arttı. Evlerinde kalan kişilerin oluşturduğu izleme listelerine sırasıyla en çok Dünyalar Savaşı, Salgın, Mission: Impossible – Yansımalar, Kukuli ve Joker eklendi.

Turkcell’den iletişim platformu BiP ile ilgili kullanım bilgileri de geldi. BiP’te 10 kişiye kadar yapılabilen grup görüntülü görüşme süresi 3 kat arttı. Bilgisayar ve tablet üzerinden kullanılabilen BiP Web kullanımı ise yüzde 55 oranında artış gösterdi.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinde vakit geçiren yetişkin ve çocuklar için Turkcell uygulamalarının eğlenceli birer seçenek olduğunu belirterek “Dünya ve Türkiye’nin yaşadığı bu zor günlerde vatandaşlarımıza sorumlu davranarak evde kaldıkları için öncelikle teşekkür ediyoruz. Evdeyken de bu vakti anlamlı bir şekilde değerlendirmeleri için bol bol izlemelerini, dinlemelerini ve okumalarını öneriyoruz. Binlerce eğlenceli içeriğe sahip Turkcell dijital servis ve hizmetlerimizi, müşterilerimizin paketlerine tanımlayarak müşterilerimize büyük kolaylıklar da sağlıyoruz. Örneğin, 160’a yakın TV kanalı, binlerce film ve çocuklara özel içeriklerin bulunduğu dijital yayın platformumuz TV+ ile takipçilerimiz tüm yayınlarımızı ücretsiz izleyebilecek. Vatandaşlarımızın uyarıları dikkate alarak evde zaman geçirdikleri bugünlerde, biz de müşterilerimizin iyi vakit geçirmeleri ve geleceğe umutla bakmaları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER