Epic Games’ın Google’a yönelik OnePlus suçlaması

Google’ın Fortnite‘ı Play Store’dan kaldırmasından sonra Epic Games, Apple’a açtığı davanın bir benzerini Google’a da açtı. Epic’in şikayetinde dikkat çeken ilginç bir detay da bulunuyor.

Epic’in iddiasına göre Google, telefon üreticisi OnePlus’ın, OnePlus telefonlarında özel bir Fortnite yükleyicisi sunmasına yönelik anlaşmanın hayata geçmesine engel oldu. Bir diğer Android telefon üreticisi LG de aynı işleme yönelik planlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Oyun şirketi OnePlus ile ilgili olarak Google’ın, Epic’in Play Store’un etrafından dolaşma becerisiyle ilgili “endişesini” dile getirdikten sonra OnePlus’ı anlaşma kurallarını ihlâl etmeye zorladığını öne sürüyor. Ayrıca şirketin iddiasına göre, Epic ve OnePlus arasındaki ilk anlaşma uyarınca yükleyici dünya çapında dağıtıma çıkacaktı. Ancak Google, OnePlus’ın Epic ile var olan anlaşmasını uygulamasını engelledi ve sadece Hindistan’da satılan mobil cihazlarda bu yükleyicinin ön yüklü olarak sunulması mümkün oldu.

Ayrıca Epic, Gogole’ın LG’nin Epic Games uygulamasını LG cihazlarına önceden yüklemesini de engellediğini kaydetti. LG’nin söylediklerini alıntılayan Epic, LG’nin bu yıl Google Play Store harici uygulamaları indirip yüklemeyi engellemeye yönelik bir anlaşması olduğunu öne sürdü.

Epic’in iddiasına göre, Google’ın bu tür anlaşmaları engellemesi söz konusu olmasaydı, oyun stüdyosu OEM’lerle Fortnite ve diğer Epic oyunlarını müşterilere doğrudan sunma konusunda uzlaşabilirdi. Böylelikle Google’ın rekabet karşıtı kısıtlamalardan kurtulmak mümkün olabilirdi. Ne var ki, bunun yerine anlaşmalara engel konuldu ve Epic de Fortnite’ı geçtiğimiz nisan ayında Google Play Store’a getirmek zorunda kaldı. 

Ancak Epic’in dün getirdiği ve oyuncuların oyun içi paraları doğrudan Epic’e ödeme yaparak almasına izin veren ödeme sisteminden sonra Google, Fortnite‘ı Play Store’dan kaldırdı.

Google’ın attığı adımı daha önce Apple da atmıştı. Şirket App Store’dan Fortnite oyununu, Google ile aynı nedenlerle kaldırdı. Epic, iPhone üreticisini de aynı şikayetlerle birlikte mahkemeye verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung ekran içi ön kameralı telefonunu bu yıl çıkaracak

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...

Apple eşya takip aygıtı AirTag’i sonunda tanıttı

Apple, uzun süredir beklenen AirTag isimli eşya takip aygıtını sonunda resmen gözler önüne çıkardı. Küçük yuvarlak bir cisim olan AirTag, kullanıcıların eşyalarını Apple'ın Bul...