Elon Musk’ın başı Twitter paylaşımları nedeniyle yeniden dertte

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter paylaşımlarıyla başını yine derde sokmuş gibi görünüyor. Bloomberg ve TechCrunch‘ta çıkan haberlere göre, yatırımcı Chase Gharrity hem Musk hem de Tesla’yı dava etti. Davanın Musk’ın tweetleriyle ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yapılan anlaşmanın ihlâli nedeniyle açıldığı belirtildi.

Gharrity, dava dilekçesinde Musk’ın şirketin milyarlarca dolar kaybetmesine veya ceza ödemesine yol açabilecek şekilde denetimsiz Twitter paylaşımları yaptığını öne sürdü. Gharrity, Tesla’nın Musk’ın etkisinden bağımsız şekilde çalışacak bir hukuk müşaviri görevlendirmediğini de dile getirdi.

Tesla yatırımcısı, dava dilekçesinde örnekler vermeyi de ihmal etmedi. Bunlar arasında göze en çok çarpan ise Musk’ın 1 Mayıs 2020 tarihli “Bence Tesla hisselerinin fiyatları çok yüksek” paylaşımı oluyor. Bu paylaşımın ardından Tesla hisseleri yarım saat içinde yüzde 12 oranında değer kaybetmişti. Musk bunun bir şaka olmadığını ve önceden görüntülenmediğini belirtmişti.

Twitter paylaşımları Musk’ın başını SEC ile ilk olarak 2018’in ağustos ayında derde sokmuştu. Musk o dönemde Twitter hesabı aracılığıyla Tesla’yı özelleştirme isteğinden bahsetmişti. Bu yılın ilerleyen aylarında SEC ile anlaşan Musk, 2019’un nisan ayında da Tesla’yla ilgili önemli ve mali konuları kapsayan paylaşımlarda bir avukattan onay almayı kabul etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amazon Bitcoin ile ödeme alacağına dair haberleri yalanladı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Activision-Blizzard taciz davası nedeniyle World of Warcraft için çalışmalar durdu

Elon Musk ve Tesla’ya karşı açılan davanın mahkeme tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor. Tesla’dan şimdilik konuyla ilgili bir açıklama da gelmiş değil. Ancak davanın kabulü durumunda Twitter kullanmayı çok seven Musk’ın nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor.

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...

Nothing ilk ürünü olan kablosuz kulaklık Ear (1)’i tanıttı

OnePlus kurucu ortağı Carl Pei liderliğindeki tüketici teknolojisi girişimi Nothing, ilk ürünü olan Ear (1) tam kablosuz kulaklıklarını resmen duyurdu. Nothing Ear 1 fiyatı...