Elon Musk’tan SEC’e bilgi sızdırma suçlaması

google news abone ol

Tesla CEO’su Elon Musk, ABD Borsa ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nu (SEC) bilgi sızdırmakla suçluyor. Musk’ın avukatına göre, SEC eksantrik milyarder hakkında yürütülen federal soruşturmayla ilgili bilgileri kasıtlı şekilde dışarıya sızdırıyor.

Musk’ın avukatı Alex Spiro, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Komisyonun müvekkilimin ABD Anayasası’nın birinci maddesinden gelen ifade özgürlüğünü kullanmasından rahatsız olduğu açık şekilde anlaşılıyor. Müvekkilim son olarak komisyonu kamuoyunun nezdinde eleştirmiş ve kararını mahkemeye taşımıştı.”

Musk ve SEC kavgasının geçmişi 2018’e kadar uzanıyor. Musk o dönemde Tesla’yı borsadan çekmek için hisse başına 420 dolar ödeyeceği bir satın alma teklifi için gerekli maddi kaynağı sağladığını açıklamıştı. Bu açıklama pek çok kişi tarafından Musk’ın uyuşturucu madde etkisi altında yaptığı bir şaka olarak değerlendirilmişti.

SEC ise hem Musk’a hem de Tesla’ta 20’şer milyon dolar ceza kesmiş ve Musk’ın üç yıl içinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılmasına hükmetmişti. Tesla, bu kararın ardından Musk’ın hem sosyal hem de geleneksel medyadaki açıklamalarını izleyen bir ekip oluşturmak zorunda kalmıştı.

İlk etapta SEC’in kararlarını kabul etmiş gibi görünen Musk, son zamanlarda bu kararlara savaş açmış gibi görünüyor. Tesla CEO’su SEC’i kendisi aleyhinde bir “taciz kampanyası” yürütmek ve anayasal haklarını baskılamakla suçlamıştı. SEC ise kontrollerin 2018’deki mahkeme kararı doğrultusunda belirtilen sıkılıkta yapıldığını savunmuştu.

Elon Musk ve avukatları SEC’in bilgi sızdırdığını iddia etse de, hangi bilginin sızdırıldığı konusunda bilgi vermedi. Tesla’nın 2021’in son çeyreğine ait finans raporunda SEC’in hem şirketi hem de Musk’ı 2018 anlaşmasına uyum koşullarını incelemek için mahkemeye davet ettiği bilgisine yer verilmişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

ÖNE ÇIKANLAR