Elon Musk tünel kazmaya başlıyor

elon musk boring companyElon Musk, ulaşım sektörüyle ilgili yeni planlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Eksantrik milyarder, geçtiğimiz yıl Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapmış ve Los Angeles’ın trafik sıkışıklığına çözüm bulmak için harekete geçtiğini açıklamıştı. Tesla ve SpaceX CEO’su, bunun için tünellerden yararlanacağını söylediğinde takipçileri iyiden iyiye meraklandırmıştı. Elon Musk Boring Company olarak nitelediği şirket çerçevesinde konumladığı planlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Musk, projesinden ilk bahsettiğinde bunun bir şaka olup olmadığı anlaşılamamıştı. Ancak yapılan son açıklama, Musk’ın şaka yapmadığını açık biçimde gözler önüne seriyor. Bir ay gibi bir süre içinde tüneli kazmaya başladıklarını söyleyen Musk, oldukça heyecan verici bir yolculuğun kendilerini beklediğini dile getirdi. Ardından bir paylaşım daha yapan Musk, kazı işleminin başlayacağı noktayı da açıkladı. Tünelin başlangıç noktası, Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in Los Angeles’taki merkezinin tam karşısı olacak.

Musk, tünelin ucunun nereye çıkacağı konusunda ise şimdilik bir bilgi vermedi. SpaceX CEO’sunun Los Angeles’ın Bel Air bölgesinde bir evinin olduğu biliniyor. Dolayısıyla SpaceX ve evi arasındaki mesafeyi kısaltmayı istemesi fikri kulağa pek garip gelmiyor. İki konum arasındaki mesafe 32 kilometre olsa da, Los Angeles’ın trafik yoğunluğu nedeniyle bu mesafeyi kat etmenin çok kısa sürmediği belirtiliyor.

Elon Musk, tünellere dair planlarını ilk olarak geçtiğimiz aralık ayının ortalarında paylaşmıştı. Trafiğin kendisini çıldırttığını söyleyen Musk, bir tünel kazma makinesi yapıp kazmaya başlayacağını belirtmişti.

Elon Musk Boring Company isminde ısrarcı olabilir

Eksantrik milyarder, bu girişimi için isim bulma konusunda da fazla zaman kaybetmemişti. Elon Musk Boring Company adını taşıyan bir şirketle projeyi yürütebileceğini belirtmişti. İngilizcede “sıkıcı” anlamına gelen “boring”, aynı zamanda “sondaj yapma” anlamı taşıyor. Bu tercih kulağa bir şaka gibi gelse de, Musk bu konuda ciddi olduğunu da dile getirmişti.

Musk’ın tünel kazma işine girmesi kulağa pek mantıklı gelmese de, ulaşım konusuna ilgisi bu ihtimali biraz daha canlandırıyor. Musk, daha önce de ulaşımın yer altına taşınması yönündeki fikirlerini paylaşmış ve bunun trafik sıkışıklığını önleyecek bir hamle olduğunu söylemişti.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun