Ekşi Sözlük’e uygulanan erişim engeli mahkeme tarafından kaldırıldı; itiraz nedeniyle yeniden engel kararı alındı

Ekşi Sözlük’e uygulanan erişim engelleme kararı kaldırıldı. Kararı şirketin CEO’su Başak Purut Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. Söz konusu karar, 21 Şubat itibarıyla uygulamaya koyulmuştu.

Purut 17.10’da yaptığı paylaşımda “Erişim engeli an itibarıyla mahkeme tarafından kaldırıldı. Geçmiş olsun!” ifadesini kullandı. Gazeteci İsmail Saymaz da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin şirketin itirazını bugün itibarıyla kabul ettiğini belirtti.

Bu yazının yazıldığı dakikalar itibarıyla siteye hâlâ erişilemiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Site Bilgileri Sorgu Sayfası‘nda yapılan sorgulamada da site hakkındaki engel kararını hâlâ görmek mümkün. Bu durumun mahkeme kararının BTK’ya ulaşmamasından kaynaklandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kararın BTK’ya ulaşmasıyla birlikte siteye erişimin tekrar sağlanması bekleniyor.

Ekşi Sözlük’e erişim neden engellenmişti?

Ekşi Sözlük tarafından 23 Şubat’ta yapılan açıklamaya göre, Sözlük’e, yazarlar tarafından kamuoyuna yanlış bilgiler verildiği, toplumun yönlendirmeye çalışıldığı, sulh ceza hakimlikleri tarafından verilen erişim engelleme kararlarının uygulanmasına rağmen aradan geçen zaman zarfında toplumun doğru bilgiye ulaşamamasına bağlı olarak kamu düzeninin etkilendiği gibi gerekçelerle erişim kısıtlaması getirilmişti.

Güncelleme: T24 sitesinin haberine göre, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğiʼnin Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli kararını kaldırmasına yapılan itirazı inceleyen 5. Sulh Ceza Hakimliği itirazı onaylayarak Ekşi Sözlükʼe erişim engeli getirilmesini kesinleştirdi. BTK’nın Site Bilgileri Sorgu Sayfası’nda hâlâ 22 Şubat tarihli ilk haber yer alıyor. Siteye hâlâ erişim sağlanamazken, yeni kararla ilgili olarak sitenin yöneticilerinden henüz bir açıklama gelmiş değil.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun