Hem Apple’ın hem de Samsung’un gelecek akıllı telefonlarına gömülü SIM kartlar yerleştirmek için büyük mobil servis sağlayıcılarıyla görüştüğü söyleniyor.

Bu çalışmaların sonuç vermesi durumunda cihaz üreticileri telefonlarına eSIM yerleştirerek, müşterilerine SIM kart değişikliğine gitmeden operatör ve tarife değiştirme fırsatı sunacak ve onları bazı durumlarda ekstra ücret ödemekten ya da zaman kaybetmekten kurtaracak.

The Financial Times’ın haberine göre, ABD ve Birleşik Krallık’ta ileri seviyelere gelmiş durumda. AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchinson Whampoa, Orange, Telefonica ve Vodafone gibi önemli operatörlerin bu planı desteklemeleri bekleniyor.

Peki eSIM nedir? Bir sonraki telefonunuz desteklediği takdirde sizin için neler değişecek? Bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

eSIM nedir?

GSMA tarafından son dönemde ön plana çıkarılan “e-SIM” konsepti, ismini “embedded SIM” (gömülü SIM) tamlamasının kısaltmasından alıyor. SIM kart akıllı telefonda çıkarılamayacak ve çıkarılmasına ihtiyaç duyulmayacak şekilde gömülü olarak sunuluyor. Tüketici elektroniği üreticileri, “Nesnelerin İnterneti” ile hayatımıza giren bağlı ev eşyaları için de bu çözümü uygulama fırsatları arıyor.

eSIM kartların üstünde yer alan bilgiler tüm operatörlere uyumlu olacak ve tüm operatörler tarafından işlenebilecek. Böylelikle tek bir aramayla mobil operatör değişikliğine gitmek, yani numara taşımak, mümkün hâle gelecek. Yeni bir SIM karta ihtiyaç duyulmayacak. e-SIM’in hayata geçmesi durumunda, “SIM kartı başka bir telefona takma” hareketi de ortadan kalkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
iOS 12.1 betası yeni iPad'lerin 2018 bitmeden tanıtılacağını gösteriyor

Tüm operatörlerde aynı SIM kart mı kullanılacak?

İşin özünde eSIM’in tüm operatörler için standart bir SIM kart formatı sunması amaçlanıyor. Apple ise “Apple SIM” adını verdiği çözümüyle kullanıcılarına benzer imkanları bir süredir sunuyor. Genellikle ABD’de satılan iPad’lerde kullanılan Apple SIM, Birleşik Krallık’ta da mobil operatörlerden EE tarafından destekleniyor. Apple’ın teknik açıdan GSMA standartlarına uyumlu hâle gelmesine rağmen, kendi çözümünü kullanmaya devam etmesi bekleniyor.

Kullanıcılara faydası ne olacak?

eSIM sayesinde kontrat bitişinde yeni bir SIM kart gelmesini beklemeden numara taşımak mümkün hâle gelecek. Tarife değişikliği sırasında da kart değişikliği gerektiren durumlar daha hızlı biçimde çözüme kavuşabilecek.

eSIM ile micro SIM’den nano SIM kart destekleyen telefonlara geçiş yapılırken yaşanan telaş da ortadan kalkacak. Kullanıcıların yeni cihaz aldıktan sonra sadece numaralarını operatöre kaydettirmeleri yeterli hâle gelecek.

Buna ek olarak; örneğin Turkcell’de 3G abonesi olan bir kişinin Avea’ya 4G abonesi olarak numara taşıması da eSIM sayesinde hızla gerçekleşebilecek.

Ne zaman gelecek?

Ne yazık ki, eSIM teknolojisinin uygulanabilir hâle gelmesi için yeni cihazlara ihtiyaç var. Bu teknolojiyi destekleyen cihazların piyasaya çıkışının da 1 yılı bulması bekleniyor. Teknik özelliklerin de henüz kesinleştirilmediğini belirtmek gerekiyor.

Önümüzdeki yıl yayınlanması beklenen Apple iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7’nin eSIM teknolojisini destekleyebileceği belirtiliyor.

Önceki HaberSamsung Galaxy Tab S2 ve Samsung Galaxy Tab S karşı karşıya
Sonraki HaberGoogle+ Fotoğraflar önümüzdeki ay kapanıyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz