Donald Trump Twitter’da kimseyi engelleyemeyecek

donald trump twitterABD Başkanı Donald Trump Twitter’ı son derece aktif biçimde kullanıyor. Ancak bu aktif kullanım tarzı, yakında değişebilir. New York’ta bulunan bir bölge mahkemesi ilginç bir karara imza attı ve Trump’ın Twitter üzerinde kimseyi engelleyemeyeceğine hükmetti. Mahkeme, bu kararı ABD anayasasının haklar bildirgesinin ihlâli gerekçesiyle aldı.

Söz konusu dava, Columbia Üniversitesi bünyesindeki Knight First Amendment Institute tarafından Twitter’da Trump tarafından engellenen yedi kişiyi temsilen açıldı.

Mahkeme kararında geçmiş Beyaz Saray vaatlerine atıfta bulundu ve başkanın Twitter hesabının da bir politik kanal olduğunun altını çizdi. Davanın hakimi Naomi Reice Buchwald, 75 sayfalık gerekçeli kararında şu ifadeleri kullandı: “Başkan @realDonaldTrump isimli Twitter hesabını kişisel hesaptan ziyade bir başkanlık hesabı olarak sunuyor. Daha da önemlisi, söz konusu hesabı sadece başkan tarafından ve başkan olarak alınabilecek kararları duyurmak için kullanıyor.”

Trump hafta içinde yaptığı bir Twitter paylaşımında seçim casusluğu konusunda ABD Adalet Bakanlığı’nın bir soruşturma başlatacağını belirtmiş ve söz konusu tweette “Bu vesileyle…emrediyorum” anlamına gelen “I hereby demand” kalıbını kullanmıştı.

Hakim Buchwald, Trump’a kendisine olumsuz yanıtlar veren kişileri engellemek yerine yanıtları görmezden gelmesini önerdi.

Donald Trump Twitter kullanımına önemli bir sınır getiren mahkeme kararı konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Gündeme dair fikirlerini Twitter üzerinden paylaşan Trump’ın bu kararını da Twitter üzerinden paylaşması muhtemel görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...