Ana Sayfa Sektörel Çin: Donald Trump ticaret savaşı başlatırsa iPhone satışlarını durdururuz

Çin: Donald Trump ticaret savaşı başlatırsa iPhone satışlarını durdururuz

donald trumpABD’nin yeni başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sırasında Çin ile olan ticari ilişkiler konusunda izlenen politikalara sert eleştiriler getirmişti. Trump’ın seçimden zaferle ayrılmasının ardından iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin nasıl bir seyir izleyeceği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Çin, Trump’ın bugüne kadar yaptığı açıklamalar doğrultusunda bundan sonra atabileceği adımlar konusunda şimdiden gözdağı veriyor. Çin hükümetinin kontrolündeki İngilizce yayın organı The Global Times’ta yer alan bir makale, Trump’ın başlatacağı olası bir ticaret savaşına Çin’in de sert biçimde karşılık verebileceğini gösteriyor.

Çin, olası bir zıtlaşma durumunda ülkedeki iPhone ve Amerikan satışlarının durumdan olumsuz etkilenebileceğini belirtti ve satış durdurmaya kadar varabilecek önlemlerin hayata geçebileceğini ima etti. Trump, kampanya döneminde Çin’den gelecek mallara yüzde 45 oranında gümrük vergisi uygulama sözü vermişti. ABD’nin yeni başkanı, Çin için “kur manipülatörü” tanımlamasını kullanmıştı.

Kampanyası sırasında Çin’e yoğun biçimde saldıran Trump, ABD’de üretimi yeniden canlandırmak adına Çin mallarına karşı sert bir tavır takınacağının işaretini vermişti. The Global Times’ta yer alan editoryal makalede, Trump’ın Çin mallarına yüzde 45 oranında gümrük vergisi uygulayabileceği, ancak bu ve benzeri tarzdaki korumacı önlemlerin ticareti “hareketsiz” kılabileceği belirtildi.

Makalede Çin’in uygulanacak önlemlere “dişe diş” yaklaşımı çerçevesinde karşılık vereceği ifade edildi. Boeing yerine Airbus uçaklarının sipariş edilmesi, Amerikan otomobillerinin ve iPhone’un satışlarının gerilemesi, soya fasulyesi ve mısır ithallerinin durdurulması ve ABD’de okuyan Çinli öğrencilerin sayısına kısıtlama getirilmesi, olası karşılıklar ve sonuçlar arasında sayıldı.

Trump, başkanlık koltuğuna oturduğunda belli ürünler üzerinde gümrük vergisi uygulama hakkına sahip olacak. Ancak tüm ürünlere sadece 150 gün geçerli olmak üzere maksimum yüzde 15 oranında gümrük vergisi uygulayabilecek. Mevcut yasalara göre, Trump’ın böyle bir karar alabilmesi için de ülkede olağanüstü halin geçerli olması gerekiyor. Çin ile girilebilecek olası bir ticaret savaşı konusunda ekonomist ve uzmanların endişelerine kayıtsız görünen Trump, ABD’nin hali hazırdaki en büyük ticaret ortağı olan Çin ile bir ticaret savaşı içinde olduğunu iddia etmişti.

Donald Trump kampanyası sırasında oldukça iddialı vaatlerde bulunmuştu. Çin ile ilgili vaat ve demeçleri de bu kategoride değerlendirilebilir. ABD’nin yeni başkanının Beyaz Saray’a yerleştiğinde Çin’e karşı bu kadar saldırgan bir tutum izleyip izlemeyeceği bilinmiyor. The Global Times’ın makalesinde Trump “kurnaz bir işadamı” olarak tanımlanıyor. Gazete, yeni ABD Başkanı’nın Çin ile ilişkiler konusunda toyca adımlar atmayacağını öne sürüyor.

Gazete, Trump’ın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermesi durumunda Amerikan endüstrisinin belli kollarının “hareketsiz” kalacağını savundu. The Global Times, böyle bir durumda yeni başkanın pervasızlığı ve bilgisizliğinden dolayı sert biçimde eleştirilebileceğini belirtti.

Donald Trump ile Şi Cinping telefonda görüştü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Donald Trump’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. Görüşmede Cinping’in ortak çalışmanın önemine dikkat çektiği belirtildi. İki liderin daha yakın iletişim içinde olmak ve kısa süre içinde yüz yüze görüşme konusunda da anlaştığı duyuruldu.

TEKNOLOJİ BÜLTENİ

En güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda.

TCL 10L İncelemesi

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile...

‘Yeni normal’de MediaMarkt’ta alışveriş nasıl oluyor? [Video]

MediaMarkt mağazaları mart ayının sonlarına doğru yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. Salgının ilk dalgasının atlatıldığına dair işaretlerin ardından devlet...

MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyası ile tüm ihtiyaçlarınız için kaçırılmayacak fırsatlar

Türkiye'nin dört bir yanındaki MediaMarkt mağazaları sağlıklı bir alışveriş ortamı için yürütülen 3 kademeli bir hijyen planı çerçevesinde bugün kapılarını açtı. MediaMarkt, mağazaların yeniden...

“Yeni normal”de yanınızda bulunması gereken araçlar ve uygulamalar

1 Haziran tarihi itibarıyla Türkiye'de hayatın yeniden normale dönmesine yönelik önemli adımlar atılıyor. Paylaşılan rakamlar yeni koronavirüs salgınının ilk dalgasını atlattığımızı gösteriyor. Ancak bu...

Android telefon önerileri: Mayıs 2020

Yaza yeni bir Android telefonla girmek isteyenler için, mayıs ayının hemen bitiminde Android telefon önerileri Mayıs 2020 listemizi yayınlıyoruz. İki ayda bir yayınladığımız bu...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun