Çin: Donald Trump ticaret savaşı başlatırsa iPhone satışlarını durdururuz

donald trumpABD’nin yeni başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sırasında Çin ile olan ticari ilişkiler konusunda izlenen politikalara sert eleştiriler getirmişti. Trump’ın seçimden zaferle ayrılmasının ardından iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin nasıl bir seyir izleyeceği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Çin, Trump’ın bugüne kadar yaptığı açıklamalar doğrultusunda bundan sonra atabileceği adımlar konusunda şimdiden gözdağı veriyor. Çin hükümetinin kontrolündeki İngilizce yayın organı The Global Times’ta yer alan bir makale, Trump’ın başlatacağı olası bir ticaret savaşına Çin’in de sert biçimde karşılık verebileceğini gösteriyor.

Çin, olası bir zıtlaşma durumunda ülkedeki iPhone ve Amerikan satışlarının durumdan olumsuz etkilenebileceğini belirtti ve satış durdurmaya kadar varabilecek önlemlerin hayata geçebileceğini ima etti. Trump, kampanya döneminde Çin’den gelecek mallara yüzde 45 oranında gümrük vergisi uygulama sözü vermişti. ABD’nin yeni başkanı, Çin için “kur manipülatörü” tanımlamasını kullanmıştı.

Kampanyası sırasında Çin’e yoğun biçimde saldıran Trump, ABD’de üretimi yeniden canlandırmak adına Çin mallarına karşı sert bir tavır takınacağının işaretini vermişti. The Global Times’ta yer alan editoryal makalede, Trump’ın Çin mallarına yüzde 45 oranında gümrük vergisi uygulayabileceği, ancak bu ve benzeri tarzdaki korumacı önlemlerin ticareti “hareketsiz” kılabileceği belirtildi.

Makalede Çin’in uygulanacak önlemlere “dişe diş” yaklaşımı çerçevesinde karşılık vereceği ifade edildi. Boeing yerine Airbus uçaklarının sipariş edilmesi, Amerikan otomobillerinin ve iPhone’un satışlarının gerilemesi, soya fasulyesi ve mısır ithallerinin durdurulması ve ABD’de okuyan Çinli öğrencilerin sayısına kısıtlama getirilmesi, olası karşılıklar ve sonuçlar arasında sayıldı.

Trump, başkanlık koltuğuna oturduğunda belli ürünler üzerinde gümrük vergisi uygulama hakkına sahip olacak. Ancak tüm ürünlere sadece 150 gün geçerli olmak üzere maksimum yüzde 15 oranında gümrük vergisi uygulayabilecek. Mevcut yasalara göre, Trump’ın böyle bir karar alabilmesi için de ülkede olağanüstü halin geçerli olması gerekiyor. Çin ile girilebilecek olası bir ticaret savaşı konusunda ekonomist ve uzmanların endişelerine kayıtsız görünen Trump, ABD’nin hali hazırdaki en büyük ticaret ortağı olan Çin ile bir ticaret savaşı içinde olduğunu iddia etmişti.

Donald Trump kampanyası sırasında oldukça iddialı vaatlerde bulunmuştu. Çin ile ilgili vaat ve demeçleri de bu kategoride değerlendirilebilir. ABD’nin yeni başkanının Beyaz Saray’a yerleştiğinde Çin’e karşı bu kadar saldırgan bir tutum izleyip izlemeyeceği bilinmiyor. The Global Times’ın makalesinde Trump “kurnaz bir işadamı” olarak tanımlanıyor. Gazete, yeni ABD Başkanı’nın Çin ile ilişkiler konusunda toyca adımlar atmayacağını öne sürüyor.

Gazete, Trump’ın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermesi durumunda Amerikan endüstrisinin belli kollarının “hareketsiz” kalacağını savundu. The Global Times, böyle bir durumda yeni başkanın pervasızlığı ve bilgisizliğinden dolayı sert biçimde eleştirilebileceğini belirtti.

Donald Trump ile Şi Cinping telefonda görüştü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Donald Trump’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. Görüşmede Cinping’in ortak çalışmanın önemine dikkat çektiği belirtildi. İki liderin daha yakın iletişim içinde olmak ve kısa süre içinde yüz yüze görüşme konusunda da anlaştığı duyuruldu.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun