DNA tabanlı yapay sinir ağıyla deney tübünde ilkel beyin üretildi – Video

DNA tabanlı yapay sinir ağıyla deney tübünde ilkel beyin üretildi - VideoAralarında ilk canlı ataların da bulunduğu, gezegenimizin basit yaşam formlarının düzgün bir beyni olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yerine, nöronlardan oluşan bir ağ sayesinde gelen etkilere karşı tepkilerin tetiklenmesi sağlanıyor. Caltech’te görevli bilimadamları DNA liflerini kullanarak bu tarz bir ilkel beyini üretmeyi başardı.

Lulu Qian önderliğindeki araştırma ekibi DNA moleküllerini dizerek biyomekanik devreler hâline getirdi. Genetik kodumuzun dört bazını özel bir yöntemde sıralayan araştırmacılar bunu çeşitli girişlere farklı tepkiler verecek şekilde programlamayı başardı. Başarısını kanıtlamak isteyen ekip bu organik devreyi bir teste tabi tuttu, daha fazla DNA lifi kullanarak ekip içinde yer alan bilimadamlarından birine dair ipuçlarıyla devreyi besledi. Yapay sinir ağı her seferinde cevap vermeyi başardı.

Gerçekleştirilen deneyle ilgili ayrıntıları aşağıdaki tanıtım videolarında bulabilirsiniz.

İlgili – Discovery

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun