Popüler Osmo Pocket’ın daha gelişmiş hâli DJI Pocket 2 tanıtıldı

Daha büyük bir sensör ve yeni yakınlaştırma özellikleri

DJI en yeni kompakt boyutlu kamerası DJI Pocket 2’nin duyurusunu gerçekleştirdi. 3 eksenli gimbal üzerine kameranın yerleştirildiği Osmo Pocket epey popüler olmuştu. Pocket 2 de aynı yapıyı koruyor, ancak daha büyük boyutlu bir sensör barındırıyor. Orijinal modelde olduğu gibi, bu hepsi-bir-arada kamera da 4 megapiksel sensör taşıyor. Ancak bu sefer yeni bir yakınlaştırma özelliği mevcut.

DJI, hem video hem de fotoğrafların daha eski kamera modeline göre iyileştirileceğini belirtiyor. Daha geniş boyutlu lens ve güncellenmiş odak sistemi bu konuda yardımcı olacak. İyileştirilmiş odak sistemi sayesinde netleme daha hızlı ve akıcı olacak. Hareket eden süjelerin takibinde de iyileşme olacak.

Yeni sensör 1/1.7 inç boyuta sahip ve buna 20mm f/1.8 lens eşlik ediyor. 100Mbps’de 4K/60fps’ye kadar video çekim desteği var. Yeni bir HDR modu da bulunuyor. Aynı zamanda 1080p Full HD kayıt yaparken 4 kat kayıpsız zumun avantajından faydalanabilirsiniz.

Sabit fotoğraflar için 64 megapiksel veya 16 megapiksel görüntü desteği bulunuyor. İlk modda 8 kata kadar yakınlaştırma yapılabilirken ikincisinde ise 4 kat kayıpsız yakınlaştırma yapılabiliyor. Hybrid 2.0 AF sistemi ise faz ve kontrast algılamayı birleştirerek daha hızlı netleme sağlıyor.

dji pocket 2

Daha önce olduğu gibi, hemen fotoğraf veya video çekmeye başlamaya önem verilmiş. Pocket 2’de yeni çekim modları bulunuyor. Pro Modu ISO, deklanşör hızı, EV ve odak modu gibi ayarlara gelişmiş erişim sağlıyor. Slow Motion ise 1080p çözünürlükte 8 kata kadar ağır çekim yapmaya izin veriyor. ActiveTrack 3.0 ise kullanıcılara bir süjeyi seçme imkanı veriyor. Sonrasında da kamera bunu otomatik olarak çerçeve içinde tutuyor.

Timelapse, Hyperlapse ve Motionlapse modları ActiveTrack 3.0 teknolojisinden yararlanıyor. Eğer arzu ederseniz görüntüleri bağımsız olarak kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda RAW modunda kayıt imkanı da var. Son olarak panorama modları da mevcut. Bunların arasında dört adet fotoğrafı birleştirerek daha geniş bir görünüm elde etmeyi sağlayan 180 derece Pano modu bulunuyor. 3×3 Pano ise dokuz adet fotoğrafı birleştiriyor.

Pocket 2 ile Facebook, YouTube veya RTMP üzerinden başka platformlarda canlı yayın yapabilirsiniz. Story Modu ise ön tanımlı kamera hareketleri, renk profilleri ve şablonlarla birlikte geliyor. Emniyet için Drop Aware, yani düşme algılama olarak adlandırılan bir özellik de var. Eğer kameranın düştüğü hissedilirse, Pocket 2’nin sabit biçimde kalması sağlanıyor.

Ses tarafına baktığımızda yeni DJI Matrix Stereo sistemini görüyoruz. Bu sistemde dört mikrofon kullanılarak yönsel ses kaydı yapılıyor. DJI’ın SoundTrack sistemi ise kameranın konumlandırıldığı yere göre kaydı otomatik olarak ayarlamaya izin veriyor. Audio Zoom ise süjeye yakınlaştırma yaptıkça ses kayıt aralığını düşürerek süjenin sesinin artırılmasını sağlıyor. İsteğe bağlı olarak rüzgar gürültüsü azaltması da yapılıyor.

DJI Pocket 2 için özel aksesuarlar

dji pocket 2

Çıkarılabilir taban plakası da mevcut. Bunun sayesinde yeni aksesuarlar eklenebiliyor. Başlangıçta Micro Tripod taban, tripod tabanlı Do-It-All kabza, Wi-Fi ve Bluetooth modülü, hoparlör, 3.5mm kulaklık jakı ve kablosuz mikrofon alıcısı gibi aksesuarlar sunuluyor. DJI Pocket 2’yi kamera üzerindeki kontrollerle yönetebileceğiniz gibi kablosuz aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz. Ya da telefon konnektörü aracılığıyla akıllı telefonunuzdan da kumanda edebilirsiniz. Kamera tek başına 117 gram ağırlığa sahipken pili de 140 dakikaya kadar çalışma imkanı sağlıyor.

dji pocket 2

DJI Pocket 2 için iki farklı paket sunuyor. 349 dolar yurt dışı fiyatına sahip birinci pakette kamera, Mini Control Stick, 1/4 inç tripod yuvası bulunuyor. 499 dolara ise DJI geniş açılı lens, kablosuz mikrofon, Do-It-All kabza ve Micro Tripod taban aksesuarlarını birlikte sunuyor.