Digiturk Türkiye’nin ilk 4K TV test yayınını gerçekleştirdi

Mevcut Full HD yayınlara göre dört kat daha yüksek çözünürlük sunan 4K televizyonları geçen yılın sonlarından itibaren görmeye başlamıştık. Yüksek fiyatlı bu TV’leri satın alanların içerik bakımından şimdilik çok fazla seçeneği yok. Her ne kadar Sony gibi üreticiler satacakları 4K TV’lerle birlikte tüketicilecek çeşitli içerikleri sunacak servisleri de hayata geçirmeye hazırlansa da, 4K TV satın alan kullanıcıların en büyük beklentisi TV kanallarının veya uydu TV platformlarının da bu işe atılması.

digiturk-4k-020413-1 (600 x 337)

Digiturk, bu konuda gerekli çalışmaları çoktan başladı ve ilk denemeleri gerçekleştirdi. Bugün Digiturk Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen bir basın toplantısında da 4K çözünürlükte çekilen görüntülerden oluşan ilk test yayınının gösterimi yapıldı. Digiturk Eutelsat ile kurduğu iş ortaklığı çerçevesinde 4K teknolojisini mümkün olan en kısa zamanda abonelerine sunmayı planlıyor. Şu anda uydu kapasitesinde herhangi bir sorun yaşamayan Digiturk’ün öngörülerine göre bir transponder’a dört kanal düşebilir. Bu noktada H.265 teknolojisinin sunduğu avantajın da rolünü yadsımamak gerekiyor. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli videoları çok daha fazla sıkıştırılmış şekilde ve kaliteden ödün vermeden aktarmaya olanak sağlayan H.265 sayesinde bir transponder üzerinde normalden çok daha düşük bant genişliğini kullanmak ve başka 4K kanallara yer açmak mümkün olacak.

digiturk-4k-020413-2 (600 x 337)

Digiturk de şu anda öğrenme aşamasında olduğunu kabul ediyor. Geliştirme ve test çalışmaları çoktan başlamış olsa da, Digiturk abonelerinin ilk 4K TV yayınını izlemesi için 2014 sonunu beklemeleri gerekecek gibi görünüyor. Digiturk’ün ürün geliştirme ve operasyon yayın sistemleri yöneticisi Emre Uysal’ın belirttiğine göre, 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Aslında Uysal’ın belirttiğine göre, Digiturk bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumda, ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor. Bu arada içerik üretimi konusunda da Digiturk’ün çalışmaları bulunuyor. Şirket 4K çözünürlüklü belgesel çekimleri için çalışmalara başladığını kaydetti.

Konuyla ilgili daha fazla detayı aşağıdaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

Türkiye’nin ilk 4K yayını Digiturk’ten

Digiturk, HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayan 4K için denemelere başladı. Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel altyapı oluştuğunda 4K yayınları üyelerine sunmaya başlayacak.

Türkiye’nin ilk ve lider dijital yayın platformu Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş?ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal, 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşmasının zaman alacağını belirterek bu sürecin bir-iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını belirten Uysal, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut. Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız. Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50 (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi, teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film endüstrisinde 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok sayıda film uzun süredir çekiliyor. Çekilen içerikler edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline getiriliyor. İçerik dijital sinema salonları için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p, Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER