Teknoloji

Deprem.io: Yardıma ihtiyacı olan veya yardım etmek isteyenler için hizmette

deprem.io

Türkiye, 6 Şubat 2023 depremlerinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Enkaz altında arama ve kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken Türkiye ve dünya yardım için seferber oldu. Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyadan, deprem bölgesine yardım kampanyaları başlatıldı, ilk günden itibaren toplanan yardımlar bölgeye ulaştırılıyor. Öte yandan gönüllü kişi ve kuruluşlar tarafından yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla çeşitli araçlar da hızlı şekilde tasarlanıyor. Onlardan bir tanesi olan Deprem.io, bir grup gönüllü yazılımcı tarafından oluşturuldu. Deprem bölgesinde olup yardıma ihtiyacı olanlara veya deprem bölgesine yardım etmek isteyenlere özel bölümler ve araçlar sunuyor.

Deprem.io adresinden erişilen web sitesinin en başında Yardım Al bölümü bulunuyor. Burada depremden etkilenen vatandaşlarımızın kullanabileceği üç bölüm bulunuyor: Ben / Tanıdığım Enkazda, Gıdaya İhtiyacım Var, Isınmaya İhtiyacım Var.

Yardım Sağla bölümü ise deprem bölgesindeki çalışmalara katkıda bulunmak isteyen gönüllüler için açılmış. İş makinesi kullanabilenler veya yolcu taşıyabilecek olanlar ilgili bağlantılardan başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, deprem bölgesine katkı sağlaması amacıyla başta AFAD ve AHBAP olmak üzere kurumlara bağış yapmak isteyenler için de bazı bağlantılar sunuluyor.

Yardım Listeleri bölümü ise, Yardım Al veya Yardım Sağla bölümleri altında bulunan formlar üzerinden yapılan başvuruların listesini içeriyor. Her bir listede yer alan durum menüsü üzerinden yardım edilip edilmediğini de görmek mümkün oluyor. Öte yandan depremzedelere yardım için açılmış bir başka web sitesi olan Evim Müsait’e bağlantı da bu sitede mevcut. İçinde ücretsiz oteller haritasının da bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Afet Haritası’na da bu siteden ulaşılabiliyor. Öte yandan Yardım Haritaları bölümünden, listelerdeki verileri harita üzerinden görmek de mümkün oluyor.

Deprem.io sitesi KVKK’ya uyumlu biçimde hazırlanmış bir site ve bu da dipnotta açık bir şekilde belirtiliyor. Yardım almak veya sağlamak için başvuranların isimleri gizli tutuluyor. Bunun yanında “Paylaşacağınız yardım, destek taleplerinde yer alan isim, soy isim, telefon ve adres gibi kişisel veriler, veli, vasi, temsilci bilgisi, medeni durum ve sağlık bilgileri tarafımızca oluşturulan ve sunucuları yurtiçi ve yurtdışında bulunan veri tabanında toplanarak, Afad, Akut, Kızılay gibi yetkili arama kurtarma kuruluşlarının yanı sıra destek ve yardım taleplerini karşılayabilecek sivil toplum kuruluşları ile kişisel veri işleme amacı ile sınırlı olarak paylaşılacaktır.” ibaresi de yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER