Curiosity’den panoramik Mars videosu

Curiosity uzay aracının çektiği panoramik Mars videosu, NASA’nın JPL biriminin YouTube hesabı tarafından paylaşıldı. Uzay aracının kızıl gezegendeki dokuzuncu yılını kutlamak amacıyla kaydedilen video, Gale Krateri’nin detaylarını görmeyi sağlıyor. NASA’nın paylaşımında, havanın açık olduğu bir kış gününde gezegende görüş mesafesinin 32 kilometreyi bulduğu bilgisi de veriliyor.

Gizmodo’nun haberine göre, videoda Curiosity’nin Sharp Dağı’nın kenarındaki yolculuğu ve kum yığınından kaçmak için girdiği rota da görülüyor. Uzay aracı dağın diğer kenarına geçtiğinde toprak yapısının değişmesi ve killi toprağın yerini sülfatlı toprağın alması dikkat çekiyor.

Projenin bilim insanı vekili Abigail Fraeman, Mars’ın suyunu nasıl kaybettiği konusunda daha fazla fikir edinmeyi amaçladıklarını dile getirdi. NASA kızıl gezegenin  ne kadar sürede çölleştiğini görmeyi istediklerini belirtti.

Curiosity, 2011’in kasım ayında Dünya’dan fırlatılmış ve 6 Ağustos 2012 itibarıyla da Mars yüzeyine iniş yapmıştı.

Eğitim için tablet önerileri – Video

MediaMarkt için hazırladığımız tablet önerileri videosunda, farklı ekran büyüklüklerine ve teknik özelliklere sahip olan, fiyatları da modelden modele değişiklik gösteren çeşitli tablet önerileri sıralıyoruz.

iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihi belli oldu

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15'in kullanıcılarla buluşacağı tarihi açıkladı. Şirketin WWDC 2021'de duyurusunu yaptığı yeni yazılım sistemi güncellemeleri 20 Eylül itibarıyla dağıtıma çıkacak. Hem...