Bilim

Covid-19 aşısı hangi aşamalarla uygulanacak, Sağlık Bakanı Koca açıkladı

Rusya'nın bulduğu ilk koronavirüs aşısına dünyadan gelen tepkiler ve görüşler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşı planlamasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çarşamba günü video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşmenin imzalandığını, mRNA aşısı için de görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Bakan Koca, Covid-19’a karşı aşı faaliyetlerinin hangi plan doğrultusundan gerçekleşeceğine dair de önemli açıklamalar yaptı. Sözleşmesi yapılan aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesinin beklendiğini kaydetti. TRT Haber’e göre, aşı planı dört aşamada uygulanacak:

  • İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.
  • İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.
  •  

    Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsıyor.

  • Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Bakan Koca, gelişmelerin planlandığı şekilde olumlu seyretmesi hâlinde Türkiye’nin dünyada aşılama çalışmalarına başlayan ilk ülkelerden biri olacağını kaydetti. “Ancak aşının mücadele gücümüzü artıracağını; kısıtlamalara ve mevcut tedbirlere hassasiyetle uymamız, en küçük bir ihmale fırsat vermememiz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Normal hayatımıza dönebilmenin anahtarı ülke olarak birlikte davranmamıza, bütün tedbirleri hep birlikte titizlikle uygulamamıza bağlıdır.”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER