Ana Sayfa » Mobil » Çok eskimiş Android telefon kullananları bekleyen büyük tehlike

Çok eskimiş Android telefon kullananları bekleyen büyük tehlike

Bir milyardan fazla Android cihazı korsan saldırısına uğrama tehlikesi taşıyor. Güvenlik şirketi Which?, bu cihazların bundan böyle güvenlik güncellemelerini alamadığı için tehlike altında olduğunu öne sürdü.

Bu güvenlik hassasiyetinin dünya dört bir yanındaki kullanıcıları veri hırsızlığı, fidye talepleri veya diğer zararlı yazılım saldırılarıyla karşı karşıya bırakabileceği belirtiliyor. Güvenlik şirketi, 2012 veya öncesinde çıkmış bir Android telefon kullananların risk altında bulunan ve endişelenmesi gereken kullanıcı grubu olduğunun da altını çizdi. Which?, konuyla ilgili olarak Google ile iletişime geçtiğini, ancak tatmin edici bir cevabın gelmediğin de kaydetti.

Google’ın kendi verileri, dünya çapındaki Android kullanıcılarının yüzde 42.1’inin Android 6.0 veya daha eski bir işletim sistemi versiyonuyla çalıştığını gösteriyor. Android güvenlik bültenine göre, 2019’dan itibaren 7.0 versiyonunun altında kalan cihazlar için güvenlik yamaları sunulmuyor.

Which?, bu bilgilerden yola çıkarak, dünya çapındaki her beş Android kullanıcısından ikisinin kullandığı cihazın bundan böyle güvenlik güncellemelerini almayacağını ortaya çıkardı. Daha sonra da; Motorola X, Samsung Galaxy A5, Sony Xperia Z2, Google Nexus 5 ve Samsung Galaxy S6 modellerini testten geçirdi.

Şirket, antivirüs laboratuvarı AV Comparatives ile ortak çalışma yaparak bu test cihazlarına zararlı yazılım bulaştırdı. Bazılarına ise birden fazla zararlı yazılım bulaştırdı. Elde edilen bulguları Google ile de paylaştı, ancak teknoloji devinin bu cihazlarla ilgili bir garanti sunmadığını, desteklenmeyen bu cihazları kullananlara yardımcı olmak gibi bir planının olmadığını öğrendi.

Güvenlik şirket, Google ve diğerlerinin akıllı cihazlara ne kadar süre boyunca güncelleme sunulacağı konusunda daha şeffaf davranmalarını istiyor. Ayrıca mobil endüstrisinin de müşterilere, güvenlik güncellemeleri artık sunulmadıktan sonra ne gibi seçeneklere sahip olmaları konusunda daha iyi destek vermesi gerektiğini de söyledi.

Which? Computing editörü Kate Bevan, BBC’ye verdiği demeçte, “Pahalı Android cihazların güvenlik desteğini kaybetmeden önce çok kısa bir raf ömrüne sahip olması, milyonlarca kullanıcıyı bilgisayar korsanlarına kurban gitmeleri durumunda ciddi sonuçlar alma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.” dedi.

Bevan, Google ve telefon üreticilerinin güvenlik güncellemeleri konusunda açık olmaları gerektiğini; bunların ne kadar sürecekleri ve müşterilerin tükendiğinde ne yapmaları gerektiği hakkında net bilgiler sunmalarını dile getirdi. “Ayrıca devlet, üreticilerin akıllı cihazlar için güvenlik güncellemeleri ve bunun tüketiciler üzerindeki etkileri konusunda çok daha şeffaf olmasını sağlamak için planlanan mevzuatı kabul etmelerini zorlamalıdır.”

Telefonunuzun hassas durumda olduğunu nasıl belirlersiniz ve neler yapmalısınız?

  • Android cihazınız iki yıldan eskiyse, işletim sisteminin daha yeni bir sürümüne güncellenip güncellenemeyeceğini kontrol edin. Android 7.0 Nougat’tan daha eski bir sürümdeyseniz, Ayarlar> Sistem> Gelişmiş Sistem güncellemesi ile güncellemeyi deneyin.
  • Güncelleme yapamıyorsanız, özellikle Android 4 veya daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, telefonunuz saldırıya uğrayabilir. Bu durumda, Google Play mağazası dışındaki uygulamaları indirirken dikkatli olun.
  • Şüpheli SMS veya MMS mesajlarına da dikkat edin.
  • Verileri en az iki yerde yedekleyin (sabit sürücü ve bulut hizmeti).
  • Bir uygulama aracılığıyla mobil bir antivirüs yükleyin, ancak seçimin eski telefonlar için sınırlı olduğunu unutmayın.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Redmi K40 serisi resmiyet kazandı; işte özellikleri

Xiaomi, Redmi markasının yeni amiral gemisi olan K40 serisinin üyelerini gözler önüne çıkardı. K40 serisinin üç üyesinde de 120 Hz yenileme ve 360 Hz...

Twitter ilk ücretli özellik seçeneğini test etmeye hazırlanıyor

Twitter, Super Follows (Süper Takipler) ve Communities (Topluluklar) adını taşıyan iki yeni özelliği duyurdu. Bu iki özellik arasında Super Follows, Twitter'ın ilk "ücretli" özelliği...

İşte One UI 3.1 yenilikleri ve güncelleme alacak tüm Samsung cihazları

Samsung'un yayınlamaya başladığı One UI 3.1 güncellemesiyle birlikte artık daha fazla Galaxy kullanıcısı yeni özelliklerden ve kamera iyileştirmelerinden faydalanabilecek. Bu güncellemeyle birlikte Galaxy S21...

PUBG evrenine yeni bir mobil oyun geliyor: New State

PUBG evreni, iOS ve Android'de kullanıcılarla buluşacak yeni bir mobil oyunla genişliyor. PUBG: New State adını taşıyan oyun, "battle royale" (büyük savaş) deneyimine "füturistik"...

Sony PS5 için gelecek nesil VR başlığı çıkaracak

Sony, PS5 için yeni nesil bir VR başlığı üzerinde çalışıyor. Başlık bu yıl piyasaya çıkmayacak, ancak Sony onu gelecekte bir noktada PS5 ile birlikte...

LG Rollable telefonuyla ilgili iddiaları yalanladı

LG Rollable adını taşıyan yuvarlanabilir ekranlı telefonuyla ilgili çalışmaların askıya alındığı iddiasını yalanladı. Şirket tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada, gelecekte çıkması planlanan ürünlerle...

Samsung Galaxy M62’nin çıkış tarihi belli oldu

Samsung, Galaxy F62'yi geçtiğimiz hafta Hindistan'da gözler önüne çıkarmış ve kısa süre içinde satışa sunmuştu. 7000 mAh kapasiteli telefon, dünyanın geri kalanında farklı bir...