EğlenceManşetler

Apple TV+ yapımı CODA En İyi Film Oscar’ını aldı

coda apple tv plus oscar

Apple’ın içerik yayın servisi Apple TV+ yapımı bir film olan CODA, 94. Akademi Ödülleri’nde, diğer bir deyişle Oscar Ödüllerinde En İyi Film dalında ödül kazanan film oldu. Oscar Ödüllerinin En İyi Film kategorisinde CODA’nın rakipleri arasında Belfast, Don’t Look Up, Drive My Car, Dune, King Richard, Licorice Pizza, Kabus Sokağı (Nightmare Alley), The Power of the Dog, Batı Yakası’nın Hikayesi (West Side Story) gibi filmler yer alıyordu.

CODA oyuncu kadrosu ve ekibi de birden fazla Oscar Ödülü kazandı. Troy Kotsur, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazanan ilk sağır erkek oyuncu olurken, CODA yazarı ve yönetmeni Siân Heder En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde ödül aldı.

CODA filminin hikâyesi

CODA, sağır bir ailenin tek işiten üyesi olan Ruby adında genç bir kadının etrafındaki olayları konu alıyor. Ruby, işaret dili kullanarak ailesinin zor durumdaki balıkçı teknesi işletmesinde çalışırken ebeveynleri için tercümanlık yapıyor. Lisedeki koro kulübüne katıldıktan sonra Ruby, kendini ailevi yükümlülükler ve hayallerinin peşinden koşarken bulur.

Ruby’yi Emilia Jones canlandırırken, diğer aile üyeleri rollerinde Marlee Matlin, Eugenio Derbez ve Troy Kotsur yer alıyor.

Apple, filmin 2021 Sundance Film Festivali’nde gösterilmesinin ardından CODA‘nın haklarını muhtemelen 25 milyon ABD doları karşılığında satın aldı. Yapımcılığı Vendome Pictures ve Pathé tarafından yapılan film, Ağustos 2021’den beri Apple TV+’da yayınlanıyor.

İLGİLİ HABERLER