Teknoloji

Citizen CZ Smart’ı yapay zekâ destekli “kişisel bakım danışmanı” ile yeniledi

citizen cz smart
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Citizen CZ Smart akıllı saatini yapay zekâ destekli bir “kişisel bakım danışmanı” ile yeniledi. IBM Watson Studio üzerinde hazırlanan YouQ isimli bu yapay zekâ uygulaması, NASA teknolojisiyle kullanıcıya en tetikte veya en bitkin olduğu zamanı söylüyor. Böylelikle kullanıcıların günlük potansiyellerinden maksimum seviyede yararlanmasının mümkün hâle geldiği belirtiliyor.

CZ Smart’taki YouQ uygulaması, IBM Watson’ın nöral ağlarını kullanıyor ve 7-10 günlük bir süre içinde kullanıcının tercih edilen uyuma ve uyanma zamanlarını saptıyor. Bunun için uyku verileri ve “uyarı puanları”ndan yararlanılıyor. Uyarı puanları NASA’nın PVT+ isimli testinin tüketici versiyonu üzerinden oluşturuluyor. Citizen bu testlerin kısa ve oyunlaştırılmış olduğuna da dikkat çekiyor.

YouQ, test verileriyle kullanıcıların kendine özgü ritimlerini ve alışkanlıklarını öğreniyor. Buradan hareketle dinamik bir tanıma modeli geliştiren uygulama, yorgunluğu azaltmaya veya daha iyi alışkanlıklar edinmeye yardım edecek öneriler sunuyor.

citizen cz smart

Citizen CZ Smart 41 ve 44 mm olmak üzere iki boyut seçeneğiyle geliyor. 1.3 inç AMOLED ekran, Snapdragon Wear 4100+ işlemci, 8 GB depolama alanı, hızlı şarj desteği ve 24 saatten fazla pil ömrü de yeni CZ Smart’ın özellikleri arasında yer alıyor.

Citizen CZ Smart YouQ dışında ön yüklü başka uygulamalar da sunuyor

Jiroskop, yükseklik ölçer, ivme ölçer, barometre, kalp atış hızı sensörü, kandaki oksijen sensörü gibi bileşenler barındıran akıllı saatte YouQ’nun yanı sıra Strava, Spoitfy, YouTube Music ve Amazon Alexa gibi uygulamalar ön yüklü olarak sunuluyor. Kendi işletim sistemiyle çalışan saat hem iPhone hem de Android cihazlarla birlikte kullanılabiliyor.

citizen cz smart

Citizen CZ Smart ABD’de mart ayında piyasaya çıkacak. Saatin fiyatı konusunda henüz bilgi verilmiş değil.

İLGİLİ HABERLER