Çin’in Chang’e-5 uzay aracı Ay’dan geri dönüşüne başladı

Çin’in Chang’e-5 adlı uzay görevi, Ay’ın yüzeyinden topladığı toprak örneklerini Dünya’ya geri döndürmeye hazırlanırken cumartesi günü zorlu bir yanaşma manevrasını gerçekleştirdi.

Chang’e 5, 23 Kasım’da Long March 5 roketinin üzerinde dört ana uzay aracı ile fırlatıldı. Misyon 28 Kasım’da ay yörüngesine girdi. İniş ve kalkış aracı 1 Aralık’ta Ay’a indi ve hizmet modülü ay yörüngesinde kaldı. İniş yapan araç kayaları ve toprağı topladı ve cumartesi günü yörüngedeki servis modülüne yeniden kenetlendi. Bu örnekler şimdi, aralık ayı sonunda Orta Moğolistan’a inmesi beklenen eve dönüş yolculuğu için bir iade kapsülüne konacak.

Eğer görev başarılı olursa Çin, ABD’nin Apollo misyonlarının üzerinden 50 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra, Ay’dan örnekleri dünyaya döndürmeyi başaran üçüncü ülke olacak. Son başarılı Ay örnek geri dönüş görevi 1976’da gerçekleştirilen, Sovyetler Birliği’nin Luna 24 görevi olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA Mars helikopterinin yazılımını güncelleyecek

Yine cumartesi günü Japonya’nın Hayabusa2 görevi, Ryugu asteroitinin örneklerini aldıktan sonra Avustralya çölüne indi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 296 milyon TL’lik para cezası

Google hakkında geçtiğimiz yıl başlatılan, arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlandığı soruşturmanın sonunda karar açıklandı. Rekabet Kurumu'nun açıkladığı karar doğrultusunda Google Reklamcılık...

Sony Xperia 1 III ve Xperia 5 III tanıtıldı; işte özellikleri

Sony 2021 model Android telefonları; Xperia 1 III ve Xperia 5 III'ün duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, bu iki telefonu yazın başlarında yurt dışında çıkarmayı planlıyor....