Çin uzaya gönderdiği gizli aracın geri dönüşünü kutluyor

Çin devlet medyası ülkenin, uzaya gidip gelmek için “uygun ve ucuz” bir yöntem sağlayacağını iddia ettiği yeniden kullanılabilir uzay aracını güvenli bir şekilde yere indirdiğini açıkladı. Devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansına göre, gemi 4 Eylül’de fırlatıldı ve yörüngede iki gün geçirdikten sonra 6 Eylül’de yeryüzüne iniş yaptı.

Uzay aracı hakkında, temel tasarımı da dahil olmak üzere çok az şey biliniyor. Uçağın resmi veya bir çizimi yok, ancak Hava Kuvvetlerinin X-37B’sine benzer bir uzay uçağı olduğuna dair söylentiler bulunuyor. Çinli bir askeri kaynak, South China Morning Post‘a, görevle ilgili ayrıntıları veremeyeceklerini söyledi. Ancak “belki de ABD X-37B’ye bir göz atabilirsiniz” dedi.

X-37B, 1981 ile 2011 yılları arasında roketlerle yörüngeye fırlatılan, Dünya’ya geri dönebilen, Amerika’nın Uzay Mekiği yörünge araçlarının yaklaşık dörtte biri büyüklüğünde bir uzay uçağıdır. Pistlere iniş yapabilen bu uçak tamir işlemlerinden sonra yeniden kullanılabilmektedir. X37-B aynı temel işlemi izler, ancak her zaman mürettebatsızdır. ABD Hava Kuvvetleri, X37-B’yi yeniden kullanılabilir uzay teknolojilerini göstermek için kullanılan “deneysel bir test programı” olarak tanımlıyor.

Çin’in uzay programını takip eden serbest gazeteci Andrew Jones, geçen hafta The Verge sitesine verdiği demeçte, gizemli Çin gemisinin nispeten ani testinin bazılarını şaşırtabileceğini söylüyor. Ancak ülkenin yeniden kullanılabilir uzay uçakları yaratma hırsını sürdüğünü belirtiyor. Jones, “Uzay uçaklarına Çin’de büyük ilgi var.” dedi ve şöyle ekledi: “Bunu yapacaklarını söylediler ve bunu bir şekilde planlandığı gibi yapıyorlar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Virgin Galactic uzay turizmi planlarını 2022'nin sonuna erteledi

Uzay aracının doğası ne olursa olsun, Çin onun geri dönüşünü bilimsel bir dönüm noktası olarak kutlamak istiyor. Xinhua haberi “önemli bir atılım” olarak tanımlarken, Çinli bir askeri kaynak South China Morning Post’a “bu lansmanda birçok ilkin” olduğunu ve bunun da gizliliğin nedenini açıkladığını söyledi. “Uzay aracı yeni, fırlatma yöntemi de farklı. Bu yüzden fazladan güvenlik olduğundan emin olmamız gerekiyordu.” dedi kaynak.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun