Çin Qualcomm’a 975 milyon dolar ceza kesti

qualcomm-logo-100215

İşlemci üreticisi Qualcomm, tekelle mücadele yasalarını ihlâl ettiği gerekçesiyle Çin hükümeti tarafından 975 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Çin Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu tarafından yapılan açıklamada bir yıldan uzun bir süre boyunca devam eden soruşturmanın ardından ceza kararının alındığı belirtildi. Qualcomm ise miktarın büyüklüğüne rağmen cezaya itiraz etmeyeceğini açıkladı.

Soruşturmanın sonunda Qualcomm kasasından 1 milyar dolara yakın bir para çıkarmak zorunda kalsa da, şirket bazı tavizler vererek temel iş modelini korumaya devam edebilecek. Qualcomm hâlihazırda kârının büyük bir bölümünü yonga patentlerini diğer şirketlere lisanslayarak elde ediyor. Daha önceki işletme prosedürleri çerçevesinde şirket farklı patentleri tek bir paket altında toplayabiliyor, 3G ve 4G akıllı telefon işlemci patentlerini lisanslamak isteyen üreticileri diğer patentlerini de lisanslamak zorunda bırakabiliyordu. Çin’den gelen müdahalenin ardından Qualcomm’un 3G ve 4G patentleriyle birlikte ücretli başka patentler lisanslamasının önüne geçildi. Şirket dünyanın geri kalanında da telif ücretleri için bir lisanslama tarifesi oluşturacak.

Qualcomm CEO’su Steven Mollenkopf, soruşturmanın ardından işlemci üreticisinin Çin’de bir şirket olarak daha iyi konumlandığını ve geçtiğimiz yıl yaşanan belirsizliğin ortadan kalktığını belirtti. Bloomberg ise yaklaşık bir yıldır sabit bir seyir izleyen Qualcomm hisselerinin kararın açıklanmasıyla birlikte yüzde 3.1 oranında değer kazandığını bildirdi.

26.5 milyar dolarlık gelirinin neredeyse yarısını Çin pazarından elde eden Qualcomm için ortaya çıkan tablo pozitif olarak nitelendirilirken, Çin de ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketlerin kurallara uyması gerektiğini bir kez daha göstermiş oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...