Çiftlik Bank balonu tamamen patladı: Kurucu kaçtı, genel merkez kapatıldı

ciftlik bankTürkiye, Çiftlik Bank ismini 2017’de konuşmaya başlamıştı. Sanal bir oyun üzerinden yürütülen organizasyon, katılımcılara normalden çok yüksek bir kâr vadederek para toplamıştı. Kısa süre içinde 500 bin üyeye ulaşan şirket, geçtiğimiz yılın sonlarında devletin radarına takılmış ve mercek altına alınmıştı. Son zamanlarda ise katılımcılara ödeme yapılmadığına dair haberler gündeme gelmişti.

Organizasyon için “nitelikli dolandırıcılık” tanımlamasında bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir süre önce Çiftlik Bank hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bakan Bülent Tüfenkçi, geçtiğimiz hafta katıldığı bir yayında organizasyona dahil olanların da suç duyurusunda bulunup dava açabileceğini belirtmişti. Bakan, organizasyonun 132 bin aktif ve 380 bin civarında da pasif üyesi olduğunu dile getirmişti.

Şirketin katılımcılardan topladığı paraları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kaçırdığına dair haberler geçtiğimiz yılın sonunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın şirketi mercek altına almasının ardından gündeme gelmişti. Ancak şirketin yetkilileri o dönemde bu iddiaları reddetmiş ve organizasyon üzerinde bir “algı operasyonu” düzenlendiğini öne sürmüştü. Aradan geçen dönemde organizasyonun işleyişi ve katılımcıları nasıl kandırdığı daha net biçimde ortaya çıkmıştı. Şirketin kurucusu Mehmet Aydın’ın da toplanan paralarla birlikte ülkeyi terk ettiği kısa süre önce anlaşılmıştı.

Organizasyonun çok sayıda üyesi dün ilk olarak şirketin İstanbul’da bulunan genel merkezinin önünde toplanmıştı. Ancak bir plazada bulunan genel merkezin hafta sonu itibarıyla boşaltıldığı ortaya çıkmıştı. Bu süreçte genel müdür Niyazi Karakoç’un da bayilere “Ben de Mehmet Aydın’a ulaşamıyorum. Başınızın çaresine bakın.” dediği belirtilmişti.

Genel merkezde aradıklarını bulamayan Çiftlik Bank üyelerinin son durağı ise kuruluşun Bursa’daki çiftliği oldu. Maddi kayıplarını tesisteki hayvanları alarak karşılamak isteyen üyeler, jandarma tarafından durduruldu. Kısa sürede 300 kişiyi bulan kalabalığın çevre il ve ilçelerden gelen katılımcılarla genişlediği belirtilirken, polis ve jandarmanın takviye kuvvet istediği ifade edildi.

Şirket, kısa süre öncesine kadar yeni bayiler açmaya devam ediyordu. Ancak yaşananların ardından mevcut bayiler de üyelerin öfkesine hedef olmamak için kepenk indirdi. Şirketin internet sitesi açılmazken, Facebook sayfası da kapatıldı. Kurucu Mehmet Aydın’ın ise topladığı paralarla Uruguay’a kaçtığı belirtiliyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun