Chrome OS onuncu yaşını yeni özelliklerle kutluyor

Google, Chromebook’ların onuncu yaşını Chrome OS platformu için sunduğu yeni özelliklerle kutluyor. Bu yeni özellikler arasında göze ilk olarak Phone Hub çarpıyor. Phone Hub sayesinde Android telefonlar Chromebook’a rahatlıkla bağlanıyor. Böylelikle Chromebook sahipleri gelen SMS’lere yanıt verebiliyor, telefonun pil ömrünü kontrol edebiliyor, Wi-Fi bağlantı noktasını aktif hâle getirebiliyor veya cihazın yerini kolaylıkla tespit edebiliyor.

Phone Hub’a görev çubuğundaki bir araç takımı üzerinden erişilebiliyor. Araç takımı genişletildiğinde kullanıcılar telefonlarında baktıkları Chrome sekmelerini de bilgisayarda görebiliyor. Paylaşılan bilgiler, Phone Hub’ın hem Android hem de Chromebook kullananlar için bir hayli yararlı olacağını gösteriyor.

Google bir taraftan da Wi-Fi Sync özelliğini daha fazla cihaza götürüyor. Wi-Fi Sync ile kullanıcılar daha önce Android telefonlarında veya Chrome OS’in yüklü olduğu diğer cihazlardan bağlandıkları kablosuz ağlara rahatlıkla bağlanabiliyor.

chrome os Chrome OS’e eklenen bir diğer özellik ise Nearby Share. Bu özellik Chromebook ve Android cihazlar arasında kolaylıkla paylaşım yapmayı sağlıyor. AirDrop’a benzer bir yapıda çalışan özellik, önümüzdeki aylarda Chrome OS’te yerini alacak.

Google Screen Capture (Ekran Yakalama) özelliğini de Chrome OS’in Hızlı Ayarlar menüsüne yerleştiriyor.

Chrome OS’in Pano özelliği de iyileştirilen noktalar arasında bulunuyor. Buraya son kullanılan unsurlardan beş tanesi ekleniyor. Böylelikle pencereler arasında geçiş yapmadan aktif pencereye bir şeyler yapıştırmak mümkün oluyor. Güncellenmiş bu pano deneyimine Başlatıcı Anahtarı üzerinden erişilebilecek. Hızlı Yanıtlar özelliği ise bir kelimenin üzerine sağ tık yapıldığında o kelimenin tanımını, çevirisini veya birim olarak dönüştürülmüş hâlini görmeyi mümkün kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google iOS için Android'e Geç uygulaması hazırlıyor

Chrome OS kullanıcıları sanal masaüstü özelliği Desks’in de yenilendiğini görecek. Bir Chromebook yeniden başlatıldığında sanal masaüstleri de yeniden başlatılacak. Buna ek olarak, açık bir pencerenin üzerinde sağ tık yapıldığında uygulamalar farklı sanal masaüstlerine gönderilebiliyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...