Google bu yıl ChromeOS’e Microsoft 365 entegrasyonunu ekliyor

Google, Microsoft 365 entegrasyonunu bu yılın sonlarında ChromeOS’a eklemeyi planladığını söylüyor. Bu sayede kullanıcıların uygulamayı yüklemesi ve dosyaları açmasını kolaylaşacak.

ChromeOS, Microsoft 365 ve OneDrive Progressive Web Uygulamalarını (PWA’lar) zaten destekliyor. Ancak Google, bu yılın ilerleyen zamanlarında ChromeOS’ta yeni entegrasyonun sözünü veriyor, bunun uygulamanın yüklenmesini ve dosyaların açılmasını kolaylaştıracağını söylüyor.

Bu yeni entegrasyon, Microsoft 365 uygulamasını yüklemek ve OneDrive hesaplarını ChromeOS Dosyaları uygulamasına bağlamak için kılavuzlu bir kurulum içerecek. Bu OneDrive entegrasyonu, Microsoft 365 uygulamasından erişildiğinde Dosyalar uygulamasındaki belgelerin Microsoft’un bulut depolama alanına taşınmasını da içeriyor. Bu, OneDrive kullanıcılarının ChromeOS’teki Dosyalar uygulamasına entegre olmayan mevcut Android veya PWA uygulamalarını kullanmak zorunda kalmasından çok daha iyi olacaktır.

Google, entegrasyonla ilgili daha fazla ayrıntının önümüzdeki aylarda paylaşılacağını söylüyor, geliştirme ve beta kanallarındaki ChromeOS test kullanıcıları ise söz konusu entegrasyona biraz daha erken erişebiliyor. Arama devi, entegrasyonun ChromeOS’taki Dosyalar uygulamasında nasıl görüneceğine dair erken bir ekran görüntüsü paylaşarak kullanıcıların bir Chromebook’ta Microsoft 365 kurmasını istiyor.

Google’ın, özellikle dosya ve dokümanları rakip bir bulut depolama hizmetine taşıma durumu söz konusu olduğunda, Chromium tabanlı internet tarayıcısının dışında Microsoft ile ortak çalışma yaptığına nadiren rastlanır. Google’ın kendi Workspace üretkenlik web uygulamaları mevcutken, Microsoft 365’i doğrudan kendi işletim sistemi içinde desteklediğini ve ön plana çıkardığını görmek de şaşırtıcı sayılabilir.

Microsoft, yaklaşık 10 yıl kadar önce “Scroogled” adlı reklam kampanyasının bir parçası olarak Google’ın Chromebook dizüstü bilgisayarlarına saldırmıştı. Yazılım üreticisi, eğitim ve iş dünyasında düşük maliyetli Windows dizüstü bilgisayarların kazançlı rolünü Chromebook’ların devralmasına karşı sürekli olarak temkinli davranıyor. Chromebook’lar geçen zamanla birlikte özellikle ABD’deki öğrenciler arasında inanılmaz derecede popüler hâle geldi. Microsoft’un 2017’de ChromeOS ile ilgili korkularını yeniden belli etmesine neden oldu.

Ayrıca Microsoft, son yıllarda çeşitli Chromebook rakiplerini de piyasaya sürdü. Ayrıca Windows 11 SE dizüstü bilgisayarlar 2021’in sonbaharında okullarda Chromebook’ların yerini almak üzere yurt dışında piyasaya çıkmaya başladı. Google, ChromeOS’a daha iyi Windows uygulama desteği sağlamak için Parallels ile iş ortaklığı yaparak Chromebook’lar ve Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlar arasındaki boşluğu kapatmak için çalışıyor. Chromebook’lar artık Windows ve Android uygulamalarını da yan yana çalıştırabiliyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun