Chrome OS çok yakında harici sürücüden Google Drive’a doğrudan yükleme imkanı sunacak

hp-chromebook-14-touch-231214

Bulut tabanlı işletim sistemi Chrome OS gitgide daha fazla ilginç özellik kazanıyor. Remote Desktop uzaktan masaüstü erişim özelliğinin ardından Chrome’dan ayrılmadan bir Windows, Mac veya Linux bilgisayara uzaktan erişim ve yönetim mümkün oluyor. Her ne kadar söz konusu işlev henüz “beta” aşamasında olsa, üstünde çalışmalar devam etse de, bunlar Chrome OS’in doğru yönde ilerlediğini, internet tarayıcısı tabanlı işletim sisteminin giderek gerçek bir masaüstü işletim sistemine dönüştüğünü gösteriyor.

Chrome OS’i gerçek bir masaüstü işletim sistemine dönüştürecek önemli bir yenilik daha yolda görünüyor. Chrome’un geliştirici merkezi olan Chromium’da açığa çıkan bilgiye göre, çok yakında Google Drive harici sürücü veya SD karttan buluta doğrudan dosya iletimine imkan tanıyacak.

Genellikle bu gibi erken bilgiler kodların taranmasından elde ediliyor. Bir kodlama kaydı harici sürücüden Google Drive’a aktarılan dosyaların durumlarını gösteriyor. Aynı zamanda yüklenenler için yönetim özelliğiyle ilgili çeşitli sızıntılar da mevcut.

Şu anda “buluta aktarma” olarak Türkçeleştirebileceğimiz şekilde “cloud import” olarak adlandırılan bu yeni işlev sayesinde buluta yüklemeler için Chromebook’u bir ara istasyon olarak kullanmak gerekmeyecek. Tabii ki, SD kart veya harici disk Chromebook bilgisayara bağlı kalmak zorunda olacak, ancak aktarılacak dosyaların cihazın dahili sürücüsüne aktarılıp oradan Google Drive’a aktarılmasına gerek kalmayacak; doğrudan SD kart veya harici sürücüden Google Drive’a yükleme yapılacak.

Söz konusu işlevin ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. Google Chrome OS’i sürekli geliştirmeye, yeni işlevler eklemeye devam ediyor. Bu yeni işlevi de önümüzdeki aylarda Chrome OS’in nihai sürümlerinde görmeye başlarız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...