Chrome OS Android’den yeni bir özelliği daha almak üzere

google news abone ol

chrome os androidChrome OS ve Android birbirlerine giderek daha fazla yakınsıyor. Aralarında Google Pixelbook’un da bulunduğu birçok Chromebook bilgisayar da Android uygulamalarını telefonlar veya tabletler gibi çalıştırabiliyor. Görünüşe göre masaüstü işletim sistemi mobil kardeşinden yeni bir özelliği daha almak üzere.

Chrome Story‘nin en son kod güncellemelerindeki bulgulara dayandırdığı haberine göre, bildirim etiketleri de çok yakında Chrome OS’e geliyor. Küçük bildirim etiketleri Android 8.0 Oreo ile birlikte gelmiş, bunlar sayesinde bir uygulamanın görülmeyi bekleyen bildirimlerinin bulunduğu daha açık şekilde gösterilmeye başlanmıştı. Söz konusu özellik iOS’te ise yıllardır bulunuyordu.

Chromebook’lar ve Chromebox’lar Android tarzında uygulama çekmecesi de barındırıyor. Yakında uygulama bildirim ikonları da buralarda gösterilmeye başlanacaktır. Görünen o ki, bu etiketler Chrome OS’te hem Android uygulamaları hem de web uygulamaları içinde çalışacak.

Daha fazla kod yorumuna bakıldığında, Chrome OS’te Android’de olduğu gibi, bir uygulama ikonuna uzunca bastırıldığında açılacak hızlı aksiyon menülerinin de bulunacağı anlaşılıyor. Örneğin, Mesajlar uygulamasının ikonuna bastırılıp bekletildiğinde en son iletişim kurulan kişilerin listesi menüde gösterilecek.

Chromebook’lara son aylarda getirilen Android uygulama entegrasyonu kullanışlılığı bir hayli artırdı. Yine de, bazı taraflarda hâlâ aksamaların olduğu, örneğin bir Play Store bağlantısını açmanın istenen sonucu vermediği, işletim sisteminin bu bağlantıyı Play Store uygulaması ya da Play Store web sitesi ikilisinden hangisi içinde görmek istediğinize karar veremediği söyleniyor.

Google’ın bu iki işletim sisteminin sunduğu deneyimi birleştirme işleminde henüz sona gelmediği görülüyor. Belki de gizemli Fuchsia OS işletim sistemi gelecekte her ikisinin yerini alabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR