Teknoloji

Chrome yeni yan paneliyle arama sonuçlarında gezintiyi kolaylaştırıyor

google chrome yan panel

Google Chrome, arama sonuç sayfası ve bağlantıları verilen web siteleri arasında gidip gelmek zorunda kalmadan bir dizi arama sonucunu arka arkaya kontrol etmeyi daha hızlı ve kolay hale getirecek yeni bir kenar panelini kullanıma sunuyor. Ayrıca Google, web tarayıcısının mobil sürümlerinde kullanıma sunulduktan birkaç ay sonra fiyat takip özelliğini masaüstüne getirdiğini söylüyor.

Google’ın konuyla ilgili blog yazısı, yeni kenar çubuğuna nasıl erişileceğini açıklıyor. Bir arama sonucunu tıkladıktan sonra web sayfasına yönlendirilirsiniz ve adres çubuğunuzda küçük bir Google logosu belirir. Bu düğmeye tıkladığınızda, sayfaya ulaşmak için yaptığınız aramanın sonuçlarını gösteren kenar çubuğu açılır. Buradan, sekmenin ana penceresinde açılacak olan sonuçlara tıklayabilirsiniz.

google chrome yan panel

Bu yeni özellik, en iyi sonucu bulmaya çalışanlar için harika bir özellik gibi görünüyor. Örneğin, yemek tarifi arayanlar ve evdeki malzemelere veya zorluk derecesi ve süreye göre en uygun tarifi bulmak isteyenler, sürekli farklı web siteleri arasında gidip gelmek yerine tüm süreci tek bir sekmede ilerletebilir.

Aslında bu, Chrome’un sunduğu ilk kenar çubuğu değil. Bu yılın başlarında Google, açılır bir yan panelden okuma listenize ve yer işaretlerinize ulaşmanızı sağlayan bir özelliği kullanıma sunmuştu. Arama özelliği de aynı alanda görünüyor ve hatta kenar çubuğu düğmesini vurguluyor. Bu özellik, Edge’in kenar çubuğuna da benziyor, ancak Microsoft’un sunduğu çok daha fazla işlevselliğe sahip. Orası, arama sonuçlarını ana pencereye gönderen bir panelden çok ayrı bir mini tarayıcı gibi davranıyor.

google chrome alışveriş takibi

Ayrıca Google, Chrome’un kullanıcılarına, belirli bir ürün ucuzladığında e-posta gönderecek yerleşik bir fiyat izleme özelliğine sahip olacağını duyurdu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, bir e-ticaret sitesi ürün sayfasını ziyaret ettiklerinde ve tarayıcıda oturum açtıklarında bir “Fiyatı takip et” düğmesi göreceklerdir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER