Teknoloji

Chrome Android sürümü, yeni özelliğiyle web sayfalarını sesli okuyabiliyor

chrome android

Google, Android kullanıcılarına yönelik yeni bir özellikle Chrome tarayıcısını daha da işlevsel hale getiriyor. “Bu Sayfayı Dinle” adı verilen bu özellik, kullanıcıların web sayfalarını doğrudan tarayıcı içerisinden sesli olarak dinlemelerine olanak tanıyor. Bu yeni özellik, özellikle görme engelli kullanıcılar veya okuma güçlüğü çekenler için büyük bir kolaylık sunuyor. Ancak sadece bu kullanıcılar için değil, aynı zamanda seyahat ederken ya da elleri doluyken içerikleri takip etmek isteyen herkes için de faydalı olabilir.

Yeni sesli okuma özelliği, kullanıcılara çeşitli oynatma kontrolleri sunuyor. Bu kontroller, müzik veya podcast oynatıcılarında bulunanlara oldukça benziyor. Kullanıcılar, sesi duraklatabilir, dinleme hızını değiştirebilir, 10 saniye ileri veya geri sarabilirler. Bu da web sayfalarının içeriklerini dinlerken kullanıcıya büyük bir esneklik sağlar.

Chrome Android için yeni sesli okuma özelliği

Kullanıcıların, bu özelliği kullanabilmeleri için tek yapmaları gereken, metin ağırlıklı bir sayfaya gitmek ve sağ üst köşedeki üç nokta menüsüne tıklamak. Burada “Bu Sayfayı Dinle” seçeneği, Çeviri seçeneğinin hemen altında bulunuyor. Bu seçeneğe tıklanarak sesli okuma özelliği aktif hale getirilebilir.

chrome android
Türkçe için bu destek henüz sunulmuyor. The Verge sitesinin aldığı ekran görüntülerine göre sayfayı dinleme özelliği görüldüğü gibi çalışıyor.

Bu yeni özellik, kullanıcıya sadece okuma hızı ve ses tonunu değiştirme imkanı sunmakla kalmaz, aynı zamanda kullanılacak dili de seçme imkanı tanır. Google’ın desteklediği diller arasında İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Hintçe ve İspanyolca bulunuyor. Türkçe dil desteği henüz bulunmuyor ve diğer diller için de söz konusu özellik henüz dili Türkçe olarak ayarlanmış cihazlarda etkinleştirilmiyor.

Google Asistan da benzer bir şekilde web sayfalarını sesli olarak okuyabiliyor, ancak bu seçenek kullanıcıları Chrome tarayıcısından çıkartarak Google uygulamasına yönlendiriyordu. Yeni özellik ise kullanıcıların tarayıcı içerisinde kalmalarına olanak tanıyarak daha kesintisiz bir deneyim sunuyor. Bu da kullanıcıların tarayıcı deneyimini bölmeden bilgiye ulaşmalarını sağlıyor.

Google, bu özelliği masaüstü Chrome sürümleri için de test ediyor. iPhone kullanıcıları için Safari tarayıcısında benzer bir özellik mevcut. Safari’nin “Sayfayı Dinle” özelliği, Siri’nin sesiyle web sayfalarını okuyor ve benzer oynatma kontrollerine sahip. Ancak, Chrome’un yeni özelliği, daha geniş dil desteği ve daha fazla kontrol imkanı ile öne çıkıyor.

Bu yeni özellik, Google’ın genellikle yaptığı gibi, kademeli olarak kullanıcılara sunuluyor. Şu anda sadece beta sürümünde bulunan bu özellik, kısa süre içinde tüm kullanıcılar için erişilebilir hale gelecek. 9to5Google, bu özelliğin Android Chrome uygulamasının 125 numaralı sürümünde görüldüğünü bildiriyor.

Android Chrome tarayıcısına eklenen “Bu Sayfayı Dinle” özelliği, web sayfalarını daha erişilebilir ve kullanışlı hale getiriyor. Görme engelli kullanıcılar, okuma güçlüğü çekenler veya hareket halindeyken bilgiye ulaşmak isteyenler için bu özellik oldukça faydalı olacaktır. Google’ın bu yeni özelliği, tarayıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirirken, kullanıcıların web sayfalarını dinleyerek daha fazla bilgiye erişmelerini sağlıyor. Bu yenilik, kullanıcı dostu yapısıyla büyük beğeni toplayacak gibi görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER