Chrome alışveriş sitelerinin güvenilirliği konusunda kullanıcıları uyaracak

google news abone ol

chromeÇevrim içi ortamda alışveriş yapmak ya da faturaları ödemek büyük bir kolaylık. Ancak işlem yapılan sitelerin ne kadar güvenli olduğunu anlamak bazen kullanıcılar için zor olabiliyor. Google’ın internet tarayıcısı Chrome için hazırlanan son güncelleme, bu zorlu süreci biraz daha kolaylaştırmayı vadediyor. Artık ziyaretçiden kredi kartı veya şifre bilgisi isteyen ve HTTPS kullanmayan siteler, adres çubuğunda kırmızı harflerle “güvenli değil” olarak işaretlenecek. Chrome alışveriş sitelerinde güvenliği artıracak bu hamleyi, “Herkes için HTTPS” girişimini destekleyecek bir adım olarak kullanıyor.

chrome alisverisChromium blogunda yer alan yazı, aynı zamanda web siteleri için mobilde yüzde 27 oranında daha hızlı tekrar yüklemenin müjdesini veriyor. Chrome’un mobil versiyonunun basitleştirilmiş bir tekrar yükleme sürecine kavuştuğunu ve artık sadece ana kaynağın doğrulanarak standart sayfa yükleme işleminin sürdürüldüğü belirtildi.

Bu sayede ön belleğe atılan kaynakların yeniden kullanımı en üst seviyeye çıkarılmış oluyor. Ayrıca gecikme aşağıya çekiliyor, güç ve veri tüketimi de düşürülüyor.

Google’dan Takashi Toyoshima, Facebook’un kendileriyle iletişime geçtiğini ve Chrome’un diğer tarayıcılara kıyasla üç kat daha fazla doğrulama süreci işlettiğine dikkat çektiğini dile getirdi. Bunun yeniden yükleme hızına olan etkisini dikkate alan Google, Facebook ve durumdan muzdarip diğer siteleri sevindirecek değişiklikleri hayata geçirdi.

Chrome alışveriş konusunda daha güvenli hâle gelen tek tarayıcı değil

Google Chrome alışveriş konusunda daha güvenli bir deneyim vadeden tek tarayıcı değil. Mozilla Firefox da tıpkı Chrome gibi, HTTPS kullanmayan ve kredi kartı ya da şifre isteyen siteleri işaretleyecek.

mozilla-firefox-270117

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR