Teknoloji

ChatGPT’de gizlilik sıkıntısı; kullanıcıların sohbet geçmişleri karıştı

chatgpt android

ChatGPT’nin sohbet geçmişi özelliği, salı günü, kullanıcıların hizmet üzerindeki diğer kullanıcıların konuşmalarının kısa açıklamalarına maruz bırakan bir hata nedeniyle çevrimdışı durumda kaldı.

Reddit’teki bir kullanıcı, kendine ait olmadığını söylediği birkaç ChatGPT sohbetinin açıklamalarını gösteren bir fotoğraf paylaştı. Twitter’da da başka bir kullanıcı, aynı hatayı gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı. OpenAI sözcüsü, Bloomberg’e olayı doğruladı ve hata yüzünden konuşmaların tam metinlerinin değil, sadece kısa tanıtıcı başlıkların paylaşıldığını belirtti.

Bu hata, ChatGPT ile paylaşılan hassas bilgiler konusunda dikkatli olmanın önemini bir kez daha hatırlatıyor. OpenAI’ın web sitesindeki Sık Sorulan Sorular bölümünde, “Lütfen konuşmalarınızda herhangi bir hassas bilgi paylaşmayın.” uyarısı yer alıyor. Şirket, kişilerin geçmişinden belirli istekleri silemeyeceğini ve konuşmaların eğitim için kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak, özellikle işletmelerin yeni aracın nasıl kullanılacağı konusunda denemeler yapmaya devam etmesiyle, sohbet robotu ile gizli bilgileri paylaşma konusunda kaçınılmaz olarak güçlü bir istek olacaktır.

Bloomberg, pazartesi günü OpenAI’ın, hataya yanıt olarak ChatGPT’yi geçici olarak kapattığını ve daha sonra o gece tekrar çevrimiçi hale getirildiğini bildirdi. Bu haberin yazıldığı sırada kontrol ettiğimizde, sohbet geçmişi kenar çubuğu “Geçmiş geçici olarak kullanılamıyor” mesajıyla değiştirildi ve şirketin bu özelliği en kısa sürede geri getirmeye çalıştığı belirtildi. OpenAI’nin durum sayfasındaki son güncelleme, hizmetin geri getirildiğini, ancak tüm kullanıcılar için geçmiş konuşma geçmişlerini geri getirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Sorunun nedeninin, Bloomberg’in belirttiği gibi, ismi verilmeyen bir açık kaynaklı yazılımdaki bir hata olduğu düşünülüyor. Ancak kesin nedenin belirlenmesine yönelik soruşturma devam ediyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER