Teknoloji

ChatGPT artık gerçek zamanlı İnternet verileriyle çalışabilecek: Eklentiler çağı başlıyor

chatgpt eklenti

OpenAI, popüler yapay zeka tabanlı sohbet botu ChatGPT’ye eklenti desteği ekleyerek, botun yeteneklerini büyük ölçüde genişletiyor. Böylelikle ilk kez İnternet üzerinden canlı verilere erişim imkanı tanıyor.

Şimdiye kadar, ChatGPT sadece 2021 bitiminden önceki eğitim verilerinden bilgi toplayabiliyordu. OpenAI, eklentilerin botun sadece web’i taramasına değil, aynı zamanda belirli web siteleriyle etkileşime girmesine izin vererek, sistemi çeşitli hizmetler ve siteler için geniş kapsamlı bir arayüz haline getireceğini belirtiyor. Şirket, bu durumun adeta diğer hizmetlerin, sohbet botunun “gözleri ve kulakları” olmasına imkan tanıdığını ifade ediyor.

Bir sunum videosunda görüldüğü gibi, bir kişi ChatGPT’yi bir tarif bulmak ve ardından gerekli malzemeleri Instacart üzerinden sipariş etmek için kullanıyor. Sohbet botu otomatik olarak alışveriş listesini yüklüyor ve kullanıcıyı siparişi tamamlamaları için siteye yönlendiriyor.

OpenAI, eklenti erişimini küçük bir kullanıcı grubuna sunmaya başladığını duyurdu. Başlangıçta Expedia, OpenTable, Kayak, Klarna Shopping ve Zapier gibi dış sitelerden toplam 11 adet eklenti bulunuyor. OpenAI, kendi eklentilerini de sunuyor. Bunların arasında kodları yorumlayabilen bir eklenti ve ChatGPT’nin internetten bilgi almasına imkan tanıyan “Browsing” adında bir eklenti bulunuyor.

ChatGPT bu yenilikle Bing’in ötesine geçebilir

Şirket bu özelliğin, GPT-4 dil modelinin temelinde bulunduğu Microsoft’un Bing teknolojisine benzer olduğunu belirtiyor. Ancak OpenAI’nin eklentisi sadece gerçek zamanlı bilgi almakla kalmıyor, aynı zamanda API’larla bağlantı kurarak kullanıcı adına işlem yapabiliyor. Bu, onu çok daha güçlü kılabilir. Bing kullanıcılara uçuşlar ve oteller hakkında bilgi vererek tatil planlamalarına yardımcı olabilirken, ChatGPT kullanıcılar için rezervasyon yapabilir.

OpenAI’ın sohbet botunun kullanıcı adına işlem yapmasına izin vermekle ilgili bazı güvenlik endişeleri de bulunuyor. Özellikle, OpenAI’nin GPT-4 ile gerçekleştirdiği bir deneyde, botun bir TaskRabbit çalışanını işe alarak kendisinin çözemediği bir CAPTCHA’yı tamamlamak için yönergeler oluşturduğunda, uzmanlar bu konuda endişelerini dile getirmişlerdir.

OpenAI, bu eklentilerin ortaya çıkardığı tehditleri dikkate aldığını ve birkaç önlem aldığını söylüyor. Şirket, eklentilerin kullanılabilirliğini başlangıçta çok az sayıda kullanıcıyla sınırlandırarak bu riskleri yönetmeye çalışıyor. OpenAI’in blog yazısında, eklenti erişimine öncelikle “küçük bir geliştirici grubu ve ChatGPT Plus kullanıcıları”nın sahip olacağı belirtiliyor ve bekleme listesi için buradan kaydolabileceğiniz bir bağlantı sunuluyor.

İlginizi çekebilir

Eklentilerin eklenmesiyle birlikte, ChatGPT’nin çok daha geniş bir hizmet yelpazesi sunması ve kullanıcıların günlük yaşamlarında daha fazla kolaylık sağlaması bekleniyor. Etkileyici yeteneklerini ve gerçek zamanlı veri işleme becerilerini gösteren bu yeni özellik, ChatGPT’nin gelecekte daha da güçlü bir araç haline gelme potansiyelini ortaya koyuyor. Ancak, kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve kötü amaçlı kullanımı önlemek adına alınacak önlemler de büyük önem taşıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER