Bilim

Chang’e 6 uzay aracı Ay’ın karanlık yüzünden ilk toprak örneklerini dünyaya getirdi

çin chang'e 6

Çin’in Ay keşif programının bir parçası olan Chang’e 6 misyonu, Ay’ın karanlık yüzünden alınan ilk toprak örneklerini başarıyla Dünya’ya getirdi. Çin devlet medyasının bildirdiğine göre, Chang’e 6 uzay aracı, bu değerli yükle birlikte salı günü Türkiye saatiyle 09.07’de İç Moğolistan’a iniş yaptı.

Bu olağanüstü başarı, bilim insanlarına Ay’ın karanlık yüzeyini daha iyi anlama fırsatı sunacak ve belki de Ay ile Dünya’nın erken tarihi hakkında yeni bilgiler sağlayacak. Aynı zamanda, Ay üzerinde bir varlık kurma yarışında önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Ay keşfinde küresel yarışta önemli bir dönüm noktası

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin Ulusal Uzay İdaresi’ni (CNSA) tebrik ederek, bu başarıyı “ülkemizin uzay ve teknoloji alanında güç olma çabalarında bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Chang’e 6 uzay aracı, 2 Haziran’da Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapmıştı. Bu bölgede radyo sinyalleri Ay tarafından engellendiği için iletişim kurmak oldukça zorlu. Ancak Chang’e 6, Çin’in daha önce fırlattığı iki ay uydusu sayesinde Dünya ile iletişimini sürdürmeyi başardı.

Ay’ın karanlık yüzündeki Güney Kutbu-Aitken Havzası’na iniş yapan Chang’e 6, robotik kolu ve sondaj araçları ile toprak ve kaya örnekleri topladı. Ayrıca, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Fransa ve İtalya’dan bilimsel araştırma yükleri de taşıyordu.

Güney Kutbu-Aitken Havzası, yaklaşık 4,26 milyar yıl önce oluşmuş devasa bir çarpma krateri. Ay’ın aydınlık yüzeyine kıyasla, bu karanlık yüzey, eski çarpışmalardan kalma kraterlerle dolu. Bu kraterlerin nasıl oluştuğu ve içerdikleri malzemeler, Ay’ın tarihini anlamada önemli sorular olarak karşımıza çıkıyor.

The Planetary Society, Chang’e 6 hakkında bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, “Bu, Dünya’daki yaşamın kökenlerini anlamak için de önemli sonuçlar doğurabilir” dedi. Geç dönem ağır bombardıman olarak bilinen bir dönemde asteroitlerin su ve organik malzemeleri Dünya’ya taşımış olabileceği teorisine dikkat çekti. Bu bombardımanın ne kadar şiddetli olduğu konusunda son zamanlarda daha fazla araştırma yapılıyor. Ay’ın karanlık yüzünden getirilen uzun zamandır beklenen örnekler, bu sorulara yanıt bulmaya yardımcı olabilir.

Çin, 2026’da Ay’ın güney kutbuna su ve diğer kaynakları aramak için Chang’e 7 uzay aracını göndermeyi planlıyor. NASA da aynı yıl Artemis III misyonu kapsamında insanları Ay’ın güney kutbu bölgesine göndermeyi hedefliyor.

Bu gelişmeler, Ay üzerinde sürdürülebilir bir varlık oluşturma çabalarının hız kazandığını ve Ay’ın hem bilimsel hem de stratejik öneminin arttığını gösteriyor. Çin’in Chang’e 6 misyonu ile elde ettiği başarı, bu küresel yarışta önemli bir adım olarak tarihe geçti.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER