Chang’e-5 Ay’dan topladığı örnekleri Dünya’ya getirdi

1970’lerden bu yana ilk defa bir uzay aracı Ay’dan topladığı örnekleri Dünya’ya getirdi. Çin’in Chang’e-5 adını taşıyan uzay aracının dönüş kapsülü, yerel saatle gece 02:00 sularında Çin’in İç Moğolistan bölgesine iniş yaptı.

Çin’in Xinhua ajansının haberine göre, paraşüt planlandığı şekilde açıldı. Dönüş kapsülü de bölgede konuşlanan arama ekibi tarafından bulundu. Dönüş kapsülü, açılması ve içindekilerin incelenmesi için Çin’in başkenti Pekin’e gönderildi.

Çin’in uzay ajansı, Chang’e-5’in yolculuğunu Ay’a yapılacak insanlı seyahatler için bir adım olarak görüyor. Geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Ay’a iniş yapan uzay aracı, Apollo görevlerinde astronotların örnek topladığı alanlardan daha “genç” olan bölgelerden yaklaşık 2 kiloluk örnek topladı.

Chang’e-5, son zamanlarda uzaydan Dünya’ya taş örnekleri getiren tek araç değil. Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracının Ryugu asteroitinin topladığı örnekler de kısa süre önce Dünya’ya indirilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türk Telekom sunduğu teknolojiler ile şehirlerin verimliliğini artırıyor

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA’nın Mars helikopteri ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

NASA, Ingenuity adını taşıyan helikopteriyle Mars üzerinde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Yerden 3 metre yükselen küçük hava aracı, 40 saniye boyunca havada kaldı. Böylelikle...

Tesla Autopilot kontrolünde kaza yaptı, iki kişi hayatını kaybetti

Tesla Autopilot teknolojisinin güvenilirliğiyle ilgili sorular yaşanan son kazanın ardından yine arttı. 2019 çıkışlı bir Model S, ABD'nin Houston şehrinin kuzeyinde ağaca çarptı. Kaza...