Canva, yapay zekâ ile güçlendirilmiş görsel araçlarını kullanıma sunuyor

Yaratıcılığınızı AI Destekli Yeniliklerle Artırın

google news abone ol

Canva, çarşamba günü yapay zeka (AI) destekli bir dizi yeni özelliği sundu. “AI destekli görsel paket” olarak adlandırılan bu özellikler, popüler bir AI fotoğraf uygulaması olan Stable Diffusion tarafından yapay zeka ile oluşturulan görselleri ve ChatGPT tarafından desteklenen kelime tabanlı AI araçlarını içeriyor.

Son aylarda Microsoft Office ve Google Suite gibi üretkenlik uygulamaları da AI entegrasyonları almış durumda. Şimdi ise Canva, bu yeni özelliklerle kullanıcılarına daha fazlasını sunuyor.

İlk olarak, “Magic Design” özelliğiyle başlayalım. Bu özellik, kullanıcının yüklediği bir görseli belirtilen bir sanat tarzına göre yeniden renklendirip düzenlemesine olanak tanıyor. Sanat tarzları Disney benzeri animasyonlardan Cyberpunk anime tarzlarına kadar değişiyor. “Magic Edit” özelliği ise, bir nesneyi başka bir nesneyle değiştirerek görsel oluşturmayı sağlıyor. Ücretsiz kullanıcılar günde 100 adede kadar AI ile oluşturulan görsel üretebilirken, ödeme yapan kullanıcılar sınırsız erişime sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple'ın 'Fotoğraf Yayınım' hizmeti kapanıyor: İşte bilmeniz gerekenler

Yapay zeka ile oluşturulan görseller, son bir yıl içinde sanat hırsızlığı ve insan sanatçıların çalışmalarının izinsiz ve atıf yapılmadan kullanılması gibi konularla tartışmalara neden oldu. Stable Diffusion’un Canva görsel AI aracını destekleyen programın yaratıcılarına dava açan bir grup sanatçının olduğunu belirtmekte fayda var. Canva’nın COO’su ve kurucu ortağı Cliff Obrecht Canva’nın, Stable Diffusion’un ham modelinin üzerine inşa edildiğini ve müşteri ihtiyaçlarına uyum sağladığını belirtti.

Özellikleri deneyen kullanıcılar, yapay zekanın sınırlarını zorlamaya çalıştı. Şiddet ve uygun olmayan içeriklerin Canva AI araçlarıyla kullanımının yasak olduğunu belirten yetkililer, bu konuda temkinli olmak istediklerini ifade etti.

Diğer özelliklere bakacak olursak, “Magic Eraser” adlı bir özellik, görsellerde istenmeyen nesneleri ve ayrıntıları temizlerken, “Magically generate new presentations” adlı özellik, kullanıcının bir isteği doğrultusunda sunumlar oluşturuyor. “Canva Assistant” adlı bir başka özellik ise, kullanıcılara görsel, düzen ve AI destekli görsel önerileri sunan bir araçtır. Geçen yıl Canva Docs içinde kullanıma sunulan “Magic Write” özelliği, şimdi daha kapsamlı Canva programına entegre edilerek, görsel sunumlar, videolar, web siteleri veya resimlerde metin oluşturmaya yardımcı oluyor.

Ayrıca, “Beat Sync” adlı bir araç, yüklenen müziğin zamanlamasını ve ritmini videolarla eşleştirerek manuel düzenlemeye gerek kalmadan kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Yeni bir “Translate” aracı da seçilen metni 100 farklı dile çevirmeye olanak tanıyor.

Canva yapay zekâ dışında da özellikler ekliyor

Yapay zeka dışındaki özelliklere gelirsek Canva, kullanıcıların talepleri doğrultusunda yeni özellikler ekliyor. “Draw” adlı bir serbest çizim aracı, dijital kalemler ve kurşun kalemler için destek sunarken, şekiller oluşturabilen kabataslak çizimler yapmaya olanak tanıyor. Uygulama, içeriğe bağlı olarak sayfa düzenlemeleri öneren “Layouts” adlı bir özellik de alıyor. “Styles” adında başka bir yeni özellik ise, renk ve yazı tipi kombinasyonları öneriyor.

Sonunda Canva, katmanlar özelliğini de kullanıma sunuyor. Artık Canva’daki projelerinizde diğer varlıkların arkasına saklanmış bileşenleri bulmak çok daha kolay olacak. Bunun yanında ızgara, hizalama ve boşluk desteği sunan “Precision Position Tools” da geliyor.

Artık arka plan renklerini “Gradients” özelliği ile özelleştirebilir, oluşturulan görsellere alternatif metin ekleyebilir ve “Smart Design Imports” özelliği sayesinde uyumlu dosyaları Canva’ya sürükleyip bırakarak özelleştirilebilir tasarımlara dönüştürebilirsiniz.

Ek olarak, uygulama 953 yeni yazı tipi ve büyük ekipler için yeni bir marka odaklı alan da sunuyor.

Canva CEO’su ve kurucu ortağı Melanie Perkins, “On yıl önce, Canva’yı herkesin beceri veya deneyimine bakılmaksızın her şeyi tasarlamaya yetkilendirmek amacıyla hayata geçirdik” dedi ve ekledi: “Bugün, markaların yaratıcı çıktılarını ölçeklendirmeye odaklanan yepyeni bir dizi özellik sunarak bu vizyonu ilerletmekten heyecan duyuyoruz. Teknoloji ilerledikçe, tasarım sürecini baştan düşünerek kafanızdaki fikirleri sayfaya ve dünyaya daha hızlı bir şekilde aktarmayı daha da kolay hâle getiriyoruz.”

Bu yeni araçları kullanmak isterseniz, çarşamba günü uluslararası kullanıcılara sunulmaya başlandığında sizin için de erişilebilir olacak. Gelen yenilikleri, aşağıda gösterilen hediyeler gibi açabileceksiniz.

canva

Yapay zeka ve topluluk taleplerine dayalı olarak geliştirilen bu yeni özelliklerle Canva, kullanıcılarının yaratıcılıklarını daha da geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu sayede, ister profesyonel tasarımcılar olsun ister sıradan kullanıcılar olsun, herkes Canva’nın sunduğu güçlü araçlar ve özelliklerle daha etkileyici ve çarpıcı tasarımlar oluşturabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Windows XP aktivasyonu tamamen çevrimdışı hâle getiren bir yazılım ortaya çıktı
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER
ÖNE ÇIKANLAR