Teknoloji

Canon’dan karanlığa yakın ortamlarda bile 60 fps video çekebilen CMOS sensör

Canon’nun duyurusunu yaptığı yeni CMOS sensör geçen hafta tanıtılan sensör gibi 120 megapiksellik çözünürlük desteğine sahip olmasa da düşük ışık koşullarında daha iyi video çekimine olanak tanıması bakımından ilgi çekecektir. Bu yeni CMOS sensör ışığın düşük olduğu ortamlarda hızlı ve akıcı çerçeve oranlarını yakalayabiliyor.

Canon’a göre yeni sensör 202 x 205 mm’lik boyutuyla dünyanın en büyük CMOS görüntü sensörü olarak kayıtlara geçiyor. Daha büyük boyutu sayesinde bu sensör profesyonel seviyedeki DSLR makinelere yerleştirildiğinde daha fazla ışığı toplayabiliyor. Aslında bu sensör Canon’un portföyünde bulunan bir sonraki en büyük sensörden 40 kat daha büyük boyuta sahip.

Bu sensör yeteri kadar büyük olduğundan dolayı 300mm’lik bir kalıptan üretilebiliyor. Tek bir kalıptan sadece tek bir sensörün elde edilmesi nedeniyle Canon’un bu yeni sensörünün ucuz olmamasını beklemeniz gerekiyor. Işık toplama yeteneğinin en büyük avantajı ise sensörün görüntüleri normal bir 35mm’lik tam çerçeve CMOS sensörün ihtiyaç duyduğu ışık miktarının yüzde 1’ini barındıran ortamda bile rahatlıkla yakalayabilmesi. Yani, ayışığı gibi düşük ışığın bulunduğu ortamlarda bile 60 fps’lik videoları bu sensörü kullanarak rahatlıkla çekebileceksiniz. Canon bu sensörün yıldızları ve sadece gece ortaya çıkan canlıları videoya çekmekte biçilmiş kaftan olduğunu söylüyor.

İlgili – Imaging-Resource

Canon has announced a new CMOS sensor that may not have the 120MP rating that the sensor it unveiled last week offers, but the new sensor is better at video in low light conditions. The new CMOS sensor is geared towards shooting video in low light conditions with fast and fluid frame rates.

Canon reports that the new sensor is the world?s largest CMOS image sensors with a chip measuring 202 x 205mm. That larger size allows the sensor to gather more light when it is crammed inside a pro level DSLR camera. In fact, that sensor is 40 times larger than the next largest CMOS sensor in the Canon arsenal.

The sensor is the largest that can be produced form a typical 300mm wafer. The thing will have to be expensive considering you can only get one per wafer too. The big benefit of all that light gathering capability is that the sensor can capture images with only on one-hundredth of the light required by a 35mm full frame CMOS sensor. That means that it can shoot video at 60 fps with only 0.3 lux, which is basically a moon lit night. Canon says the sensor will be perfect for recording stars and nocturnal animals. I say we may finally see Bigfoot on camera with this thing.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER