Canlı Yayın: WWDC 2009 açılış konuşması

google news abone ol

wwdc-2009-keynote-1163-rm-engİşte beklenen an geldi. Uzunca bir süredir yer verdiğimiz dedikodular gerçeğe dönüşecek mi? Bunu birazdan hep birlikte göreceğiz. Apple WWDC 2009’un açılış konuşmasında Phil Schiller davetlilere hitap edecek. Bu açılış konuşmasıyla ilgili notları bu yazı aracılığıyla canlı olarak takip edebilirsiniz. Fotoğraflı ve İngilizce anlatım için aşağıdaki siteleri de izleyebilirsiniz.

GDGTEngadgetGizmodo

22.08 – WWDC 2009 açılış konuşması sona erdi.
22.05 – iPhone 3GS Ağustos ayında 80 ülkede satışa sunulacak.
22.03 – iPhone 3GS’in 16 GB’lık modeli 199$’dan, 32 GB’lık modeliyse 299$’dan satışa sunulacak. 19 Temmuz’da piyasada olacak. Bu arada mevcut iPhone 3G’nin fiyatı da 99$’a indirilecek.
21.58 – Pil performansı geliştirildi. WiFi ile 9 saat çalışma… 10 saat video, 30 saat müzik, 12 saat 2G konuşma, 5 saat 3G konuşma desteği…
21.55 – Ses kontrolü… iPhone ile artık sesli arama mümkün.
21.54 – Video düzenleme, video paylaşımı… MMS ile gönderme, YouTube’a yükleme… Bunlar için operatör desteği gerekiyor.
21.51 – Otomatik odaklama, otomatik beyaz denge ayarı, otomatik pozlama… Tap-to-focus özelliği ile ekran üzerinde odaklama istediğiniz objeye dokunun, oraya odaklanın. Daha iyi ışık hassasiyeti, oto-makro. Kamera donanım bazında da yenilenmiş, yeni bir görünüme sahip. Fotoğraflar için üstteki bağlanmtılara tıklayın.
21.49 – Ortalama iki kat fazla hız. Hatta daha da fazla. OpenGL ES 2.0 desteği, HSDPA 7.2 Mbps desteği, 3 megapiksellik, otomatik odaklı kamera…
21.48 – Mesajlar 2.1 kat daha hızlı açılıyor. SimCity oyunu 2.4 kat daha hızlı yükleniyor. Excel dosyası 3.6 kat daha hızlı görüntüleniyor. NY Times sitesi 2.9 kat daha hızlı açılıyor.
21.47 – Ve işte sabah Teknoblog’da yazdığımız gibi: iPhone 3GS. S terimi ayrı karakterde yazılmış. Hızı belirtiyor. Çünkü yeni iPhone 3GS gerçekten hızlı.
21.46 – iPhone 3G ile ilgili detaylar… Mobil internet gezintisinin %65’i iPhone ve iPod touch üzerinden yapılıyormuş. Mevcut iPhone uygulama sayısı 50 binin üzerinde. En yakın takipçi Android ise 4900 uygulamaya sahip.
21.45 – GM Seed bugünden itibaren açılıyor.
21.44 – iPhone OS 3.0 17 Haziran’da çıkıyor. iPhone kullanıcıları bu yazılımı ücretsiz olarak temin edecek. iPod Touch sahipleri ise 9.95$ ödemek zorunda.
21.43 – Forstall sahnede… Olayı espriyle geçiştiriyor. iPhone OS 3.0 uygulama tanıtımları nihayet bitti.
21.41 – Gitar ile telefon arasındaki iletişim problemi nedeniyle bu demo da düzgün çalışmıyor. Güzel görünen bir uygulama için kötü bir durum…
21.39 – Line 6 Planet Waves ile gitarınız farklı sesleri çıkarabilecek. iPhone uygulama menüsünde farklı model seçenekleri bulunuyor. Farklı modeller gitar ile çıkarılabilecek farklı ses efektleri demek.
21.38 – En son demo… Line 6 ve Planet Waves. Gitarınızı ve amfinizi iPhone üzerinden kontrol edin.
21.36 – Zipcar’dan Luke Schneider sahnede. Araç kiralama uygulaması Zipcar en yakındaki Zipcar noktalarını gösteriyor, araç kiralama işlemi bu uygulama üzerinden yapılabiliyor. Uygulama GPS’in nimetlerinde sonuna kadar faydalanıyor. ZipCar uygulaması ile arabanın kapılarını kilitleyebiliyorsunuz.
21.34 – Scott “Bir daha deney için böyle giyinmeyeceğim” esprisiyle olayı bağlıyor. Sıradaki uygulama Zipcar.
21.33 – Pasco demosu düzgün çalışmıyor. “Basınçtaki ani artış” görüntülenemiyor. Demolarda ara sıra böyle durumlar olabiliyor.
21.31 – Diğer bir uygulama: Pasco… Teori ve deneyleri gösteren bir uygulama. Scott bir labaratuar önlüğüyle sahnede…
21.30 – Star Defense içerisinde parayla genişletme paketleri sunuluyor. Gerçek parayla…
21.29 – Star Defense demosu gösterimde…
21.28 – ngmoco ve Neil Young…
21.26 – TomTom araç aksesuarı… Yatay ve dikey olarak kullanılabiliyor, eller serbest desteği ve ses çıkışı sunuyor.
21.24 – TomTom’dan iPhone uygulaması… Sokak sokak navigasyon desteğine sahip olan TomTom uygulamasına özel bir aksesuar da bulunuyor.
21.22 – ScrollMotion uygulaması… Bu uygulama iPhone içerisinde yeni bir kitap mağazası. 50 tanınmış dergi, 170 günlük gazete ve 1 milyon civarında kitap ScrollMotion Iceberg iPhone mağazasında olacak.
21.20 – AirStrip CC ile hastaların kalp ritmleri ve diğer değerleri grafikler halinde okunabiliyor. Resimleri mutlaka görmelisiniz, GDGT linkine tıklayın.
21.17 – AirStrip Critical Care uygulaması ile hastalar uzaktan izleniyor. Bu uygulama Push bildirimlerini kullanıyor.
21.16 – Asphalt 5 oyunu… Oldukça hızlı, oyun içerisinde iTunes müzik kütüphanenize erişip oyun içerisinde çalacak şarkıları seçebilirsiniz. Bluetooth P2P desteği sayesinde arkadaşınız da sizinle oynayabilir. Diğer bir tanıtım Airstrip Technologies’den… Sağlıkla ilgili bir uygulama… AirStrip CC…
21.15 – Daha önce gerçekleştirilen iPhone OS 3.0 tanıtımında gördüğümüz uygulama tanıtımları tekrar karşımızda. Gameloft…
21.14 – Push bildirimleri. Daha önceki tanıtımda da gördüğümüz gibi ESPN Alerts servisiyle bu özellik tanıtılıyor.
21.12 – Maps. Geliştiriciler Google Maps uygulamasını kendi uygulamalarına iliştirebiliyorlar.
21.11 – P2P. Bluetooth üzerinden eşleştirmeye ihtiyaç duymadan iki iPhone birbiriyle haberleşebilecek. 3.0 ile uygulama geliştiriciler üçüncü parti donanımlarla birebir haberleşebilen uygulamalar geliştirme imkanı buldu.
21.10 – SDK ile 1000 tane yeni API sunuldu. Uygulama içerisinde ek uygulama ya da özellik satın alma imkanı yeni sunulanlar arasında. Bu özellik sadece paralı uygulamalar için kullanılıyor.
21.09 – Eğer telefonunuzda çok değerli veriler varsa ve başka kişilerin ellerine geçmesinden korkuyorsanız, Find My Phone sayesinde telefonunuzu uzaktan resetleyebilirsiniz.
21.08 – Find My Phone ile telefonunuza kaybolduğu şeklinde mesaj da gönderilebiliyor. Bulan iyi niyetli bir kişiyse size ulaşabilsin diye…
21.06 – Find My Phone uygulaması: Eğer telefonunuzu bulamıyorsanız, herhangi bir tarayıcı üzerinden MobileMe’ye girin ve bu telefonunuzun nerede olduğunu görün.
21.05 – iPhone OS 3.0 ile 30 yeni dil destekleniyor.
21.04 – Otomatik tamamlama, HTML5 desteği, çevrimdışı veritabanı desteği, ses ve video etiketleri Safari ile sunılanlar arasında…
21.03 – Safari… JavaScript üç kat daha hızlı çalışıyor. HTTP streaming özelliği ile ses ve video dosyaları akıtılabiliyor.
21.02 – Tethering özelliği Mac ve PC’ler ile çalışıyor. USB ya da Bluetooth üzerinden bu destek sağlanabiliyor. Bu özelliğin kullanılması için operatörün destek sunması gerekiyor. Turkcell ve Vodafone’dan rica ediyoruz. :)
21.01 – Tethering özelliği sayesinde veri bağlantınızı bilgisayarınızla paylaşabileceksiniz.
21.00 – iTunes ile telefon üzerinden kiralama ve satın alma imkanı… Tüm telefonu yönetebileceğiniz Spotlight adlı başlangıç ekranı…
20.56 – iPhone OS 3.0 ile ilgili bazı notlar… Kes, kopyala, yapıştır, yazı için Cocoa Touch desteği, yatay görünüm modu, MMS…
20.51 – Video zamanı… iPhone uygulama geliştiricilerinden hikayeler…
20.50 – iPhone ekosistemiyle ilgili bilgiler veriliyor. Alkışlar ve hayret nidaları eşliğinde… SDK bir milyonun üzerinde indirilmiş, App Store’da 50 binin üzerinde uygulama mevcut. 21 Nisan’da bir milyarıncı uygulama dağıtıldı…
20.49 – Scot Forstall sahnede. Şimdi iPhone zamanı…
20.48 – Eğer birkaç makineniz varsa, o halde 49$’lık Aile Paketi işinizi görecektir. Snow Leopard Eylül ayında çıkacak. Final sürüm öncesi son versiyon WWDC katılımcılarına bugünden itibaren dağıtılacak.
20.47 – Snow Leopard’ın fiyatı ne kadar? 129$. Ancak 29$’lık ek ücretle tüm Leopard kullanıcıları Snow Leopard’a terfi edebilecek.
20.46 – Windows PC’leri için Exchange ek bir ürün iken, Apple bu uygulamayı standart olarak sunuyor. Bertrand’a göre bu bir ironi…
20.44 – Exchange demosu sürüyor. Demo fotoğraflarını yukarıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.
20.43 – Exchange: Üç ana iletişim uygulamasından oluşuyor. Mail, iCal ve Address Book.
20.40 – Bu gücün kullanılması amacıyla OpenCL geliştirildi. C harfi “computing” terimini simgeliyor. Bu açık standart oluşumunda birçok şirket yer alıyor.
20.38 – Multi-core ve threaded uygulamaları üzerine edilen sözler… “Modern kartlarda sunulan güç inanılmaz, 1 teraflop’un üzerinde. Yani saniyede 1 trilyon işlem yapılabiliyor.”
20.37 – Snow Leopard’da 64-bit desteği: Eğer uygulamanız 32-bit moduna uyumluysa 4GB bellek limiti var. 64 bit’te ise RAM kısıtlaması yok. Uygulamalar 2 kat daha hızlı çalışıyor. Bu nedenle Snow Leopard için 64-bit öneriliyor. Birçok ana sistem uygulaması 64-bit modunda çalışıyor.
20.35 – Bertrand tekrar sahnede. “Birçok geliştirme, ancak ortada birçok güçlü teknoloji de bulunuyor.” Nereden nereye? Şimdi GB’larca RAM, eskiden sadece MB’lar mertebesindeydik. MHz mertebesindeki işlemci hızları artık GHz mertebesinde.
20.33 – QuickT

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+’ın yeni Türk dizisi Dünyayla Benim Aramda’nın yayın tarihi belli oldu

Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney+, ilk orijinal Türk dizisi Kaçış'ı da eş zamanlı olarak izleyicilerle buluşturmuştu. Platformun ikinci orijinal Türk dizisi...

Huawei MateBook D16 i7 için özel Online Mağaza fırsatları ve indirimi

Huawei MateBook D16 i7, büyük ekranlı bir dizüstü bilgisayar isteyen ve numerik tuş takımını arayanlar için isabetli bir seçenek. Yakın zamanda yayınladığımız Huawei MateBook...

FIFA Mobile menajer moduyla stratejiye odaklanıyor

FIFA Mobile, oyuncularını sahada kontrol etmek yerine saha dışında yönetmek yani işin menajerlik kısmına odaklanmak için yeni bir mod sunuyor. EA Sports, oyuncuların aksiyon...

Twitter Spaces’ı yeni özelliklerle canlandırmayı planlıyor

Twitter Spaces adını taşıyan sesli sohbet odalarını yeniliyor. Şirket tarafından TechCrunch'a gönderilen açıklamada, Spaces sekmesi için bir deneyin başlatıldığı belirtildi. Mikro blog servisi bu...

Apple iPadOS 16’nın dağıtıma çıkışını geciktirebilir

Apple iPadOS 16'da çoklu görev ve ortak çalışma alanında büyük değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Kullanıcılardan ve geliştiricilerden Stage Manager, yani Sahne Yöneticisi olarak adlandırılan yeni...

Birçok detayı sızan OnePlus 10T nihayet resmiyet kazandı

Geçen yıl OnePlus 9T modelini piyasaya sürmeyen OnePlus'ın T serisi, çarşamba günü resmi lansmanı yapılan OnePlus 10T ile 2022'de geri dönüyor. Cihazın ayrıntılarının çoğu...