Cambridge Analytica sildiğini iddia ettiği Facebook kullanıcı bilgilerini hâlâ silmemiş

cambridge analyticaCambridge Analytica isimli şirketin 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini ele geçirdiği ve bu verileri siyasi kampanyalarda kullandığı geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkmıştı. Skandalın patlak vermesinin ardından şirketten yapılan açıklamada, ilgili verilerin silindiği belirtilmişti. Ancak skandalı ortaya çıkaran İngiliz Channel 4 televizyonu, bu sözün yerine getirilmediğini gözler önüne serdi.

Channel 4 tarafından yayınlanan haberde, 2014’te Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından Aleksandr Kogan tarafından hazırlanan ve “thisisyourdigitallife” isimli Facebook uygulaması üzerinden paylaşılan anketin sonuç verilerinin bir kısmına hâlâ internette rastlandığı belirtildi. Kogan söz konusu verileri daha sonra Cambrdige Analytica’ya satmış, şirket de bu verileri Donald Trump’ın 2016’daki seçim kampanyasında kullanmıştı. Söz konusu verilerin ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan 136 bin kişiye ait olduğu ve verilerin insanların kişilik ve psikolojik profillerini de kapsadığı ifade edildi.

Cambridge Analytica tarafından skandalın patlak vermesinin ardından yapılan ilk açıklamada Facebook kullanıcılarına ait verilerin 2015’te silindiği belirtilmiş ve herhangi bir yanlış eylemde bulunulmadığı iddia edilmişti. Ancak Channel 4’un son haberi, şirketin bu iddiasının doğru olmadığını ortaya koyuyor. Hâli hazırda İngiltere’de resmi bir soruşturma altında olan şirket, adını temizlemek adına bağımsız bir kuruluşun denetimine de açık olduğunu da duyurmuştu.

Şirketin faaliyetlerinin kapsamının genişliği ise hâlâ belirsizliğini koruyor. Skandalın patlak vermesinin ardından CEO’su Alexander Nix’i açığa alan şirket, oldukça kapsamlı bir soruşturmadan geçiyor. Nix, Channel 4 muhabirlerine farkında olmadan yaptığı açıklamada şirketinin müşterilerine çıkar sağlamak için şantaj ve rüşvet gibi yöntemleri de kullandığını itiraf etmişti.

Channel 4’un haberinin ardından şirket tarafından yapılan açıklamada ise iddialar yalanlandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Küresel Bilim Araştırması’ndan (GSR) elde edilen hiçbir veriyi, üçüncü bir tarafa aktarmadık. Facebook’un 2015’in aralık ayında bize ulaşmasının ardından tüm GSR verilerini sildik. Buna ek olarak, verilerin kopyalarının da silindiğinden emin olmak adına gerekli adımları attık. Avukatlarımız 2014’ün sonlarında şirketten ayrılan ve ayrılırken şirketten veri çalan eski çalışanlarımıza karşı da harekete geçmişti. Bu çalışanlar da ilgili materyalleri sildiklerine dair taahhütname imzalamıştı. Dolayısıyla GSR verilerinin silinmesi için gerekli adımları atmadığımız iddiası gerçek dışıdır.”

Facebook ise Cambridge Analytica’nın Facebook verilerini silmediği iddiasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, konunun Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi ile birlikte incelendiğini belirtti. Sosyal paylaşım sitesi, Cambridge Analytica’nın platformuna erişimini yasakladığını da bir kez daha hatırlattı.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun