EğlenceManşetler

Microsoft’tan Sony’ye Call of Duty güvencesi

call of duty playstation

Call of Duty PlayStation oyuncularıyla buluşmaya daha uzun bir süre boyunca devam edecek. Sony ve Activision arasında hâlihazırda süren bir anlaşma olsa da, Microsoft’un Activision’ı satın almasıyla birlikte uzun vadede bazı endişeler doğmuştu.

Ancak Microsoft Gaming CEO’su ve Xbox’ın şefi Phil Spencer tarafından PlayStation’ın patronu Jim Ryan’a gönderilen mektup, bu endişeleri dindirecek gibi görünüyor. Söz konusu mektupta, Microsoft’un Sony’ye Call of Duty serisinin PlayStation’daki geleceğine dair bir taahhütün verildiği anlaşılıyor.

Phil Spencer tarafından konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Ocak ayında Sony ile Call of Duty’nin PlayStation’daki varlığını garanti altına alan imzalı bir anlaşma yaptık. Bu anlaşma içerik ve özellik tarafında eşitlik taahhüdü veriyor ve Sony’nin mevcut anlaşmasından sonraki uzun bir dönemi kapsıyor. Bu oyun dünyasındaki standart anlaşmalardan daha farklı bir yerde duruyor.”

Call of Duty’nin PlayStation’daki varlığı için kaç yıllık bir garanti verildiği belirsizliğini koruyor. Ancak daha önce çıkan haberlerde Microsoft’un mevcut anlaşmanın ardından en az iki yıl daha Call of Duty’yi PlayStation’da tutmayı sürdüreceği belirtilmişti. Bu da Sony’nin pazarlama anlaşmasının 2024’te sona erebileceği anlamına geliyor. Ancak Microsoft, Call of Duty serisini PlayStation’da tutmaya devam etme konusundaki düşüncesini daha önce de paylaşmıştı.

Call of Duty PlayStation için uzun yıllardır önemli bir pazarlama gücü durumundaydı. Ancak Microsoft’un Activision’ı satın almasıyla birlikte yazılım devinin seriyi Xbox’a ve Windows PC’lere özel hâle getirme ihtimali de gündeme gelmişti. Sony Call of Duty serisinin insanların konsol alma kararlarını etkileyecek kadar popüler olduğuna dikkat çekmişti. Microsoft’un Activision’ı satın alma anlaşmasının onaylanması için Call of Duty serisi konusunda hassas davranacağı söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER