Eğlence

Call of Duty’nin içerik takvimi Activision korsan saldırısıyla açığa çıktı

activision blizzard call of duty microsoft ve sony

Activision Blizzard’ın, hassas çalışan bilgilerinin yanı sıra Call of Duty muhtemel içerik yayın takvimini ifşa eden bir bilgisayar korsanlığı girişiminden zarar gördüğü iddia ediliyor. TechCrunch‘ın verdiği habere göre, verilere 4 Aralık’ta bir kimlik avı girişimiyle erişildi.

Vx-underground olarak bilinen kötü amaçlı yazılım ve siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekip, bir Call of Duty içerik takvimi de dahil olmak üzere çalındığı iddia edilen verilerin ekran görüntülerini elde etti. Başka bir web sitesi Insider Gaming ise, çalışanların “tam adları, e-postaları, telefon numaraları, maaşları, iş yerleri ve daha fazlası” gibi ek bilgilere de erişildiğini belirterek ihlali doğruladı.

Activision Blizzard’dan The Verge‘e gönderilen açıklamada, “4 Aralık 2022’de bilgi güvenliği ekibimiz bir SMS kimlik avı girişimini hızlı bir şekilde ele aldı ve sorunu hızla çözdü. Kapsamlı bir araştırmanın ardından, hiçbir hassas çalışan verisine, oyun koduna veya oyuncu verisine erişilmediğini belirledik.” ifadesi yer aldı. Dikkatli biçimde kaleme alınmış açıklama, olayın gerçekleştiğini doğruluyor, ancak TechCrunch ve Insider Gaming tarafından bildirilen ihlalin boyutunu reddederken, Call of Duty içerik sızıntısının doğruluğu hakkında herhangi bir detay vermiyor.

Video oyunu sızıntıları çok sık hâle gelmeye başladı. Eylül 2022’de, büyük Uber saldırısından sorumlu olduğu iddia edilen bir bilgisayar korsanı, hâlen geliştirme aşamasında olan Grand Theft Auto VI‘dan görüntüleri sızdırmıştı. Rockstar Games, olayın oyunun gelişimini etkilemeyeceğini belirterek sızıntıyı doğrulamıştı.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER