Çalınan MacBook Pro çizimlerinin ortaya koyduğu port ayrıntıları

google news abone ol

Apple tedarikçilerinden olan Quanta Computer’dan çalınan taslak çizimler Apple’ın 2021 yılı içinde beklenen gelecek nesil MacBook Pro ile ilgili planlarını gösteriyor. Bunlar sayesinde şirketin daha fazla port eklemeyi düşündüğü ve MagSafe’in geri döneceği anlaşılıyor.

Çizimleri sızdırıldıktan sonra gördüğünü belirten MacRumors sitesi, bunlardan bazılarının yeni nesil MacBook Pro’nun lojik devre kartıyla ilgili olduğunu söylüyor. Makinenin sağ tarafında, bir adet USB-C/Thunderbolt bağlantı noktası, bir SD Kart okuyucu ve bir HDMI bağlantı noktası görülüyor. Sol tarafta ise, iki ek USB-C/Thunderbolt bağlantı noktası ve bir “MagSafe” şarj yuvası bulunuyor. Bu durumda toplam USB-C/Thunderbolt port sayısı dörtten üçe inmiş olacak.

Apple ürünleri hakkındaki tahminleriyle bildiğimiz analist Ming-Chi Kuo ve Bloomberg‘in daha önceki tahminleri de, tüm bu bağlantı noktalarının 2021 MacBook Pro modellerine geleceği yönündeydi. Çizimler hem yeni bağlantı noktalarının eklenmesini onaylıyor hem de bunların konumlandırmaları hakkında bize fikir veriyor.

Mac için kod adı “J316”, bu da gördüğümüz lojik devre kartının 16 inç MacBook Pro için olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Apple’ın da üzerinde çalıştığı söylenen 14 inç MacBook Pro ile bağlantılı olması muhtemel bir “J314” modeli de var. Her iki makinenin de yeni bağlantı noktalarına, “MagSafe” şarj seçeneğine ve güncellenmiş Apple tasarımı işlemcilere sahip olması bekleniyor.

9to5Mac tarafından da paylaşılan bu bilgiler, Apple tedarikçisi Quanta Computer’ın dahili bilgisayarlarına eriştiğini iddia eden REvil adlı bir fidye yazılımı grubundan geliyor.

Lojik devre kartı düzeninin yanı sıra, belgelerin derinlemesine incelenmesi bu makineler hakkında ek bilgiler, MacBook bileşenlerinin ve düzenlerinin derinlemesine teknik listelerini içeriryor. Twitter’da dolaşan yeni MacBook Pro’nun sızdırılan görüntüleri de cihazın, duyduğumuz söylentilere uygun bir şekilde Touch Bar’a sahip olmayacağını doğruluyor. Kasa tasarımı daha yuvarlak köşelere sahip olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yakın gelecekte beklediğimiz 2021 model Apple ürünleri

REvil, Apple’ın 1 Mayıs’a kadar fidye ücreti ödememesi halinde Quanta Computer’dan çalınan belgelerin daha fazlasını açıklamakla tehdit etti. REvil, Apple ücreti ödeyene kadar her gün yeni dosyalar yayınlamayı planlıyor. Apple ise bu durum hakkında yorum yapmadı.

Quanta Computer ise, gerçekten de “az sayıda Quanta sunucusunun siber saldırılara” maruz kaldığını, ancak bunun “şirketin iş operasyonları üzerinde hiçbir maddi etkisi olmadığını” söyledi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...