Brezilyalı kuruluştan Apple’a iPhone 12 ile ilgili güç adaptörü cezası

Apple’ın iPhone 12’den başlayarak telefonlarının kutusundan güç adaptörünü çıkarma kararı alması başlarda epey tartışıldı. Bununla birlikte Apple’da meydana gelen diğer gelişmelerde olduğu gibi, yine çeşitli ülkelerde tüketici davaları geldi. Bunlardan biri de Brezilya’daydı ve mahkeme kararını verdi.

Cupertino merkezli şirkete, Brezilya’daki bir mahkeme yaklaşık 1,9 milyon dolar para cezası verdi. Bu karar yalnızca şarj cihazının iPhone’un ambalajından çıkarılmasını değil, aynı zamanda tüketici koruma ajansı Procon-SP’nin şirketi suçladığı diğer haksız uygulamaları da kapsıyor.

Procon-SP’nin Apple ile yüksek profilli mücadelesi geçen yılın ekim ayına, Apple’ın güç adaptörlerini yeni akıllı telefonlarının kutularından çıkardığı zamana dayanıyor. Kuruluş, Apple’ın kulaklıkları çıkardıktan sonra da şarj cihazlarını neden kutulardan çıkardığını açıklamasını istedi. Ancak şirketin çevreyle ilgili olarak sunduğu sebepler, 10.500.000 BRL, yani kabaca 1,9 milyon dolar ceza kesen Procon-SP’yi tatmin etmedi.

Şu anda Apple, güç adaptörlerini ambalajlardan kaldıran tek akıllı telefon üreticisi değil, ancak diğerleri yaptırımları aşmanın yollarını buldu. Konuyla ilgili haberde, Xiaomi’nin Mi 11 alıcılarına ekstra ücret ödemeden şarj cihazı alma seçeneği sunduğunu söylüyor. Bu arada Samsung, tüketiciyi şaşırtıcı bir şekilde memnun eden ön sipariş promosyon döneminde şarj cihazını ücretsiz olarak sundu.

Procon-SP’nin cezası, yalnızca güç adaptörüyle ilgili durumu kapsamıyor. Suya dayanıklılık özelliğiyle ilgili tanıtımlar, iOS güncelleme sorunları ve yurt dışından satın alınan ürünler için Brezilya garanti yasalarına uyulmaması dahil olmak üzere Apple’ın suçlandığı çeşitli tüketici karşıtı uygulamalar içinde bu ceza verildi. Brezilyalı resmi kuruluş, Apple’ın ortaya konulan sorulara yanıt vermediğini ve cezanın üstesinden gelmelerini istediğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo Reno 7 sızıntısı hem özellikleri hem de fiyatı gösteriyor

Yine de, bu durum Apple için hikâyenin sonu değil. Şirket para cezasına itiraz edebilir veya kararı temyize götürebilir. Para cezasının çok farklı konuları kapsadığı göz önüne alındığında, Apple’ın bu tutarı daha da indirmesinin yolu açık gibi görünüyor.

iPhone sahiplerinin Apple’dan vazgeçmeye niyeti yok

FIFA EA’in futbol oyunlarındaki hakimiyetinden rahatsız

EA sahip olduğu lisanslar sayesinde futbol oyunları pazarında ciddi bir avantaja sahip. Bu durumdan rahatsız olan sadece EA'in rakipleri değil gibi görünüyor. Eurogamer sitesinin...

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun