Brezilya’da Telegram’a getirilen yasak kaldırıldı

Ülke genelindeki yasak kalkarken, Telegram'a veri talebine uymama nedeniyle günlük para cezası devam ediyor.

Brezilya’daki federal temyiz mahkemesi Cumartesi günü, ülke genelinde Telegram’a getirilen yasağı kaldırdı. Reuters’a göre, yargıç Flávio Lucas, iletişim ihtiyaçları için platforma güvenen binlerce Brezilyalıyı göz önünde bulundurarak, mesajlaşma uygulamasının tamamen askıya alınmasının “makul olmadığına” hükmetti. Aynı zamanda, Telegram’ın yerel yetkililere istedikleri verileri sağlamaması nedeniyle günlük 200.000 dolarlık cezayı da onayladı.

Orijinal yasak, Çarşamba günü bir federal mahkemenin Apple ve Google’a, hizmeti yerel uygulama mağazalarından geçici olarak kaldırma talimatı vermesinin ardından geldi. Brezilya makamları, Telegram’ın, okullara karşı şiddeti kışkırtmakla suçlanan uygulamadaki iki neo-Nazi grubu hakkında tam bir veri seti sunmamasının ardından yasaklamanın uygulanmasını istedi.

The New York Times’a göre, kasım ayında gerçekleşen ve üç kişinin ölümüne, 13 kişinin yaralanmasına neden olan iki okul saldırısını işlemekle suçlanan bir genç, bu iki grupla bağlantılıydı. Yetkililer, bu grup sohbetlerinde Nazi içeriği, şiddetli videolar ve bomba yapımı talimatlarının paylaşıldığını söylüyor. İlk mahkeme emrine uymadığında, Telegram’ın iki grubun silindiğini ve istenen bilgileri geri getiremeyeceğini belirttiği bildirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Çin'de popüler sosyal medya uygulamalarını App Store'dan kaldırmak zorunda kalabilir

Telegram’ın Brezilya’da kısa süreliğine yasaklanması ilk kez değil. 2022 yılında ülkenin en yüksek mahkemesi, ülkenin son devlet başkanlığı seçiminden önce dezenformasyon yaymakla suçlanan hesapları dondurma konusundaki başarısızlık nedeniyle uygulamayı askıya almıştı. O yasak da birkaç gün sonra kaldırılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo'nun en yeni katlanabilir telefonu Find N3 Flip yakında küresel sahneye çıkacak