Boston Dynamics robotları bu kez dans pistinde görülüyor [Video]

Boston Dynamics’in Atlas ve Spot robotları pek çok şey yapabilir. Bunların arasında koşma, jimnastik rutinleri, parkur, ters takla, arkadaşlarından oluşan bir orduya izin vermek için kapıları açma, bulaşıkları yıkama ve (kötü bir şekilde olsa da) gerçek işler bulunuyor. Ancak şirketin en son videosu, geleceğin robot krallarının yetenekleri arasına bir başka etkileyici numara ekliyor: Dans hareketleri.

Videoda, Boston Dynamics robotların tümünü (insansı robot Atlas, köpek şeklindeki Spot ve kutu hokkabazı Handle) The Contours’un “Do You Love Me” şarkısına göre düzenlenmiş heyecan verici, koordineli bir dans serisinde bir araya getiriyor.

Boston Dynamics, robotlarının dans becerilerini ilk kez göstermiyor. Şirket, daha önce de, 2018 yılında Spot robotunun Running Man’i, “Uptown Funk” ile birlikte yaptığı bir videoyu sergiledi. Ancak yeni video, Atlas ile işleri başka bir düzeye taşıyor. Robotu dans pistinde döktürüyor; sorunsuz bir şekilde koşmak, zıplamak, kıvırmak ve farklı hareketler arasında gidip geliyor.

Hyundai kısa bir süre önce robot şirketi Boston Dynamics’i SoftBank’ten 1.1 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almıştı. Şirket ilk olarak 1992 yılında Massachusetts Institute of Technology’nin bir yan şirketi olarak kuruldu ve burada köpek benzeri dört ayaklı robotları (en önemlisi, şirketin ilk ticari robotu olan Spot’un öncüsü olan ve DARPA tarafından finanse edilen BigDog) 2013’te Alphabet’in X bölümü tarafından ve 2017’de Softbank tarafından satın alındı.

Burada yer alan Atlas ve Handle robotları hala sadece araştırma prototipleri olsa da Boston Dynamics kısa süre önce Spot modelini 74 bin 500 dolar gibi yüksek bir fiyata herhangi bir şirkete satmaya başladı.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...