Bilim

Astronotların Boeing Starliner ile dönüşü tekrar ertelendi

boeing starliner

NASA, Boeing’in Starliner uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giden astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams’ın dönüş tarihini tekrar erteledi. Planlanan dönüş tarihi 14 Haziran olmasına rağmen, çeşitli teknik incelemeler ve uzay yürüyüşleriyle çakışmaları önlemek amacıyla dönüş tarihi bir kez daha ileri bir tarihe alındı. NASA yetkilileri, astronotların dönüşü için kesin bir tarih belirlememiş durumda.

Boeing Starliner, 5 Haziran’da fırlatılarak bir gün sonra astronot Wilmore ve Williams’ı ISS’ye ulaştırdı. Bu görev, başlangıçta sadece bir hafta sürmesi planlanan bir görevdi. Ancak uçuş sırasında, fırlatma öncesinde tespit edilen bir sızıntıya ek olarak, itki sisteminde dört küçük helyum sızıntısı daha meydana geldi. Ayrıca 6 Haziran’da ISS’ye yanaşmaya çalışırken 28 iticiden beşi devre dışı kaldı. Boeing, bunlardan dördünü tekrar çalışır hâle getirmeyi başardı. Fırlatmadan birkaç gün sonra NASA, servis modülündeki bir valfın tam olarak kapanmadığını ve ekiplerin bu sorunu incelediğini açıkladı.

NASA, dönüş tarihini son bir hafta içinde birkaç kez ertelemişti. En son 26 Haziran tarihi belirlenmişti ancak bu tarih de 24 Haziran ve 2 Temmuz’da yapılacak olan uzay yürüyüşleri nedeniyle tekrar ileri bir tarihe alındı. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, “Küçük helyum sistem sızıntıları ve yanaşma sırasında gözlemlenen itici performansı ile ilgili verileri değerlendirerek kararlarımızı şekillendiriyoruz.” dedi.

Boeing Starliner’ın performansı ve gelecek planları

Bunların yanı sıra Stich, “Starliner, uzay istasyonuna yanaştıktan sonra yörüngede iyi performans gösteriyor. Ekstra zamanı, bazı kritik istasyon faaliyetlerine yol açmak ve Butch ile Suni’nin dönüşü için hazırlıkları tamamlamak amacıyla stratejik olarak kullanıyoruz. Bu süreçte, sertifikasyon sonrası görevler için sistem yükseltmeleri konusunda değerli bilgiler elde ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Boeing Starliner’ın ilk insanlı uçuşu, uzun süredir beklenen bir görevdi. Ancak karşılaşılan teknik sorunlar ve yapılan incelemeler, dönüş tarihinin sürekli olarak ertelenmesine neden oldu. Bu durum, hem NASA hem de Boeing için büyük bir önem taşıyor çünkü bu tür teknik aksaklıkların, gelecekte yapılacak insanlı görevler için çözümlenmesi kritik bir öneme sahip.

Sonuç olarak, astronot Wilmore ve Williams’ın dönüş tarihi belirsizliğini koruyor. NASA, teknik sorunların giderilmesi ve uzay istasyonundaki diğer kritik faaliyetlerin tamamlanmasının ardından dönüş için yeni bir tarih belirleyecek. Bu süreçte, her iki kurum da güvenliği ön planda tutarak, dönüş hazırlıklarını en iyi şekilde tamamlamayı hedefliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER